Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Még mindig Romániában laknak a legtöbben saját tulajdonú lakásban – magasan az Európai Uniós átlag felett, ám az otthonok gyakran túlzsúfoltak, illetve alacsony az egy főre jutó szobák száma. Ellenben a lakások, házak állapota javult az elmúlt években, Románia nem kullog a lista végén penészes falak, ázó tetők és korhadt gerendák miatt.
2023. december 26., 11:402023. december 26., 11:40
Az Eurostat frissen közölt adatai alapján 2022-ben Romániában az emberek 95 százaléka a saját ingatlanjában lakott, és ez a szám magasan a 69 százalékos uniós átlag felett volt, van. A számok – nem meglepő módon – jellemzően Középkelet-Európában magasak, így például Magyarországon és Szlovákiában is 90 százalék körül alakulnak. A lista végén olyan országok állnak, mint Ausztria, Dánia vagy épp a nem EU-s Svájc – 40 százalék körüli értékekkel.
Fotó: Képernyőmentés
Romániában egy személyre átlagosan 1,1 szoba jut (az EU-s átlag 1,6). A másik oldalon Málta áll 2,3 szobával/fő, ami miatt az országot az ingatlanok kihasználatlansága jellemzi. A romániai szám kapcsán el kell mondani, hogy ennek alapján
(érdemes megjegyezni, hogy a szám 2010 óta jelentősen, több mint 10 százalékot csökkent).
Az Eurostat felmérése azt is vizsgálta, hogy az emberek képesek-e megfelelően kifűteni otthonukat, és arra jutottak, hogy az EU lakosságának szinte 10 százaléka nem képes erre. Itt a legnagyobb számok Bulgáriában és Cipruson figyelhetők meg, Románia ez esetben szerencsére kimarad az „élvonalból”, akárcsak a beázott mennyezetek, penészes, omladozó falak, málladozó ablakkeretek szempontjából, amelyek Ciprust, Portugáliát és Szlovéniát jellemzik.
A tanulmány szerint az EU-s polgárok átlagosan fizetésük egyötödét költik lakhatásra – Romániában is hasonló a szám. A lakásárak, illetve az albérletek 47 százalékkal nőttek meg a 2010 és 2022 közötti időszakban. Magyarországon hatalmas ugrás figyelhető meg, ott a növekedés 172 százalékos.
A tanulmány harmadik része az építőiparral foglalkozik, kiemelve, hogy EU szinten Ausztria után, Romániában a legnagyobb (7 százalék) az építőipar részesedése a nemzetgazdaság bruttó hozzáadott értékéből (GVA).
Az építőiparban foglalkoztatottak számát tekintve a franciaországi Île-de-France (3 650 00 alkalmazott) régió, az olaszországi Lombardia és a spanyolországi katalóniai térség a listavezetők a 2020-as adatok alapján. De megemlítendő, hogy azon régiók közé, ahol tíz százaléknál nagyobb volt a növekedés az építőiparban foglalkoztatottak tekintetében, egy romániai térség is bekerült: Délnyugat-Olténia.
Románia lakosságának több mint 96 százaléka saját tulajdonú ingatlanban élt 2020-ban – uniós viszonylatban itt volt a legmagasabb a tulajdonosi arány – derül ki az Európai Unió (EU) statisztikai hivatala, az Eurostat által csütörtökön közzétett adatokból.
Izaskun Chinchilla építészmérnök, egyetemi oktató olyan kompakt várostervezésben gondolkodik, amelynek valamennyi eleme jól illeszkedik egymáshoz.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!