Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Az augusztusi 5,1 százalékról szeptemberben 4,62 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. október 11., 10:562024. október 11., 10:56
2024. október 11., 11:032024. október 11., 11:03
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorok szerint a harmonizált fogyasztói árindex 2024 szeptemberében 2024 augusztusához képest 100,40 százalék volt. A harmonizált fogyasztói árindex (HICP) alapján számított éves inflációs ráta 2024 szeptemberében 2023 szeptemberéhez képest 4,8 százalék volt.
A fogyasztói árak változásának átlagos mértéke az elmúlt 12 hónapban (2023 októbere és 2024 szeptembere között) az előző 12 hónaphoz (2022 októbere és 2023 szeptembere között) képest a HICP alapján meghatározva 6,4 százalék volt.
Augusztushoz képest 0,33 százalékos inflációt mért az INS, 2023 októbere és 2024 szeptembere között pedig átlagban 6,1 százalékkal nőtt a fogyasztói árindex az előző 12 hónaphoz viszonyítva.
Legnagyobb mértékben a postai szolgáltatások (17,8 százalék), a légiközlekedés (17,7 százalék), a zöldségek és zöldségkonzervek (16,28 százalék), valamint a mosószerek (14,72 százalék) drágultak.
Legnagyobb arányban a búzaliszt (13,38 százalék), a kukoricaliszt (12,53 százalék), a vaj (10,46 százalék), a földgáz (10,13 százalék) és az étolaj (6,22 százalék) ára csökkent Romániában éves összevetésben.
a jövő év végére pedig 3,4 százalékos pénzromlást prognosztizált.
Mugur Isărescu jegybankelnök leszögezte, az előrejelzéseik a jelenleg rendelkezésre álló adatokra alapulnak, az infláció alakulása a jövendőbeli adó- és pénzügyi intézkedésektől is függ.
Az Európai Unióban a júliusi 2,8 százalékról augusztusban 2,4 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – közölte az Eurostat szerdán.
A CFA Románia elemzőinek becslései szerint idén még két alkalommal csökkenni fog az alapkamat, amely így év végére 6 százalékra mérséklődik.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!