Fotó: Ikea.com
Június 8-án nyitja meg kapuit a vásárlók előtt a temesvári IKEA, a könnyen összeszerelhető bútorok eladására szakosodott multinacionális kiskereskedelmi üzlethálózat első erdélyi–nyugat-romániai áruháza.
2023. május 11., 18:152023. május 11., 18:15
A világszerte, így nálunk is rendkívül népszerű termékeket gyártó, svéd alapítású vállalkozás két bukaresti létesítménye után nyitja meg harmadik romániai egységét, melynek alapkövét 2021-ben helyezték el a bánsági város határában.
„Nagy örömmel jelentjük be, hogy a temesvári IKEA-áruház készen áll, hogy június 8-án fogadja első vásárlóit” – nyilatkozta csütörtökön Nicoletta Muscinelli, a temesvári üzlet menedzsere. Aki szerint céljuk, hogy magas minőséget képviselő áruházuk „teljeskörű IKEA-élményt” szolgáltasson, és hozzájáruljon egy jobb és kellemesebb, fenntarthatóbb otthoni élethez, minél elérhetőbb módon.
Mint ismeretes, hosszú éveken keresztül téma volt a vásárlók körében, miért nem nyit Erdélyben is áruházat a népszerű multi, hiszen innen sokáig Bukarestbe, Budapestre vagy Belgrádba kellett utazniuk az egyedi lakberendezési koncepciót képviselő termékek „szerelmeseinek”. A 2018-ban elhunyt Ingvar Kamprad által alapított multinacionális vállalat végül „beadta a derekát”, és – a szintén esélyes Kolozsvár és Brassó „kárára” – végül Temesvárt választotta nyugat-romániai létesítménye helyszínéül.
Az IKEA 300 új munkahelyet létesített bánsági üzletében, ám a helyi munkaerőpiacra gyakorolt pozitív hatást beárnyékolta februárban a közösségi oldalakon szárnyra kapott hír, miszerint a nagy multi csupán 1800–2000 lejes fizetést kínál, ezért nehezen megy a dolgozótoborzás. A cég vezetői cáfolták mindezt: közlésük szerint a legkisebb felajánlott nettó bér 3000 lej – étkezési utalványokkal és az ingázási költségek fedezésével együtt.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!