2011. augusztus 29., 14:122011. augusztus 29., 14:12
A kormány az IMF előtt vállalta, hogy két szakaszban, június-júliusban és a IV. negyedévben emeli az ipari fogyasztók gázárait, de a szándéklevélben nem említették a drágítás százalékarányát.
Miután júliusban közel tíz százalékkal emelkedett a nem háztartási fogyasztóknak szánt földgáz ára, valószínűleg októberben újabb, tíz százalékig terjedő drágítás várható – állítják a hírügynökségek kormányzati forrásokra hivatkozva.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szeptemberig várja a kormánytól az árliberalizálás szakaszosított menetrendjét 2013-ig a vállalatok, illetve 2013-tól 2015-ig a lakosság esetében. Az árliberalizálás az elektromos energiára is vonatkozik.
A kormány az IMF-fel kötött szándéklevélben vállalta, hogy az IMF vezető testületének legközelebbi üléséig, szeptember végéig növeli a nem háztartási fogyasztóknak szánt gáz árát – jelentették a kormány és az IMF tárgyalásaihoz közeli források.
A gázforgalmazók 27 százalékos, szakaszos áremelést kértek az energiahatóságtól az ipari fogyasztók esetében, az emelés mértékét azonban a tárgyalások után véglegesítik.
A lakosságot közvetlenül nem érinti az ipari fogyasztóknak szánt gáz árának emelkedése, mert a kormány és az energiahatóság júniusban eldöntötte, kilenc hónapig, július 1-jétől 2012. március 31-ig a háztartási fogyasztók főként hazai kitermelésből származó gázt fognak kapni, amely közel 40 százalékkal olcsóbb az importból származónál, emiatt nem fognak nőni a tarifák.
Az előírás szerint a lakossági hőenergia-szolgáltatók által fogyasztott földgáz tarifáinak szinten tartására is vonatkozik.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.