Fotó: Könczey Elemér
Lehetségesnek tartja a gazdasági válságot a Szociáldemokrata Párt (PSD), egyben a bukaresti képviselőház elnöke, Marcel Ciolacu. Florin Cîţu, a szenátus elnöke szerint már elkerülhetetlen a román gazdaság hanyatlása.
2022. április 07., 20:582022. április 07., 20:58
2022. április 07., 21:022022. április 07., 21:02
Marcel Ciolacu PSD-elnöke a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva csütörtökön elmondta, a válság elsősorban az ukrajnai katonai konfliktus szomszédságában lévő államokat sújtaná, amelyeknek a menekülthullámmal is meg kell küzdeniük. A politikus szerint Románia szerencsés helyzetben van, mert a történelemből okulva gondoskodott arról, hogy más országokhoz képest kisebb legyen az orosz energiafüggősége. „Románia ugyanakkor függ az ukrajnai építőanyag- és műtrágyaimporttól” – tette hozzá Ciolacu.
Eközben Florin Cîţu, a román szenátus liberális elnöke szintén csütörtökön Facebook-oldalán azt írta: „súlyos gazdasági válság” következik Romániában. A volt pénzügyminiszter és kormányfő szerint a tervezett 4,6 százalék GDP-növekedés „majdnem nulla százalékos” lesz idén, és a gazdaság hanyatlását már nem lehet elkerülni.
A politikus úgy véli, a bukaresti kormánynak már most gondoskodnia kell azokról az intézkedésekről, amelyek lehetővé teszik majd, hogy a román gazdaság jövő év második felében talpra álljon. Ezek nélkül a válság 2026-ig is elhúzódhat – írta bejegyzésében.
Florin Cîţu példaként említette a nyugdíj- és a bérreform felgyorsítását, illetve a társadalombiztosítási járulék 5 százalékpontos csökkentését, ami szerinte segítené a romániaiak vásárlóerejének megőrzését.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!