Fotó: Könczey Elemér
Lehetségesnek tartja a gazdasági válságot a Szociáldemokrata Párt (PSD), egyben a bukaresti képviselőház elnöke, Marcel Ciolacu. Florin Cîţu, a szenátus elnöke szerint már elkerülhetetlen a román gazdaság hanyatlása.
2022. április 07., 20:582022. április 07., 20:58
2022. április 07., 21:022022. április 07., 21:02
Marcel Ciolacu PSD-elnöke a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva csütörtökön elmondta, a válság elsősorban az ukrajnai katonai konfliktus szomszédságában lévő államokat sújtaná, amelyeknek a menekülthullámmal is meg kell küzdeniük. A politikus szerint Románia szerencsés helyzetben van, mert a történelemből okulva gondoskodott arról, hogy más országokhoz képest kisebb legyen az orosz energiafüggősége. „Románia ugyanakkor függ az ukrajnai építőanyag- és műtrágyaimporttól” – tette hozzá Ciolacu.
Eközben Florin Cîţu, a román szenátus liberális elnöke szintén csütörtökön Facebook-oldalán azt írta: „súlyos gazdasági válság” következik Romániában. A volt pénzügyminiszter és kormányfő szerint a tervezett 4,6 százalék GDP-növekedés „majdnem nulla százalékos” lesz idén, és a gazdaság hanyatlását már nem lehet elkerülni.
A politikus úgy véli, a bukaresti kormánynak már most gondoskodnia kell azokról az intézkedésekről, amelyek lehetővé teszik majd, hogy a román gazdaság jövő év második felében talpra álljon. Ezek nélkül a válság 2026-ig is elhúzódhat – írta bejegyzésében.
Florin Cîţu példaként említette a nyugdíj- és a bérreform felgyorsítását, illetve a társadalombiztosítási járulék 5 százalékpontos csökkentését, ami szerinte segítené a romániaiak vásárlóerejének megőrzését.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!