Növekvő kiadások mellett, átlagosan 5300 lejből gazdálkodhattak a romániai családok 2020 utolsó negyedévében

A bérek és az ezekhez kapcsolható juttatások tették ki a háztartások havi bevételének 68,9%-át •  Fotó: Barabás Ákos

A bérek és az ezekhez kapcsolható juttatások tették ki a háztartások havi bevételének 68,9%-át

Fotó: Barabás Ákos

A tavalyi év harmadik negyedében 5302 lej volt egy romániai háztartás havi átlagjövedelme, a kiadások pedig 4444 lejre emelkedtek, a bevételek 83,8%-át téve ki – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.

Hírösszefoglaló

2021. január 11., 12:352021. január 11., 12:35

2021. január 11., 13:372021. január 11., 13:37

A romániai háztartásokban az egy főre eső havi átlagbevétel 2068 lej volt, a költségek átlagos összege fejenként 1733 lej volt.

Városon az egy főre jutó havi átlagjövedelem 2508,89 lej volt, falun pedig 1551,56 lej
.

Az INS adatai szerint a pénzjövedelem háztartásonként átlagban havi 4961 lejt tett ki (személyenként 1934 lej), a természetbeni jövedelem pedig havi 341 lejt (133 lej személyenként). Városon az összbevétel 96,3%-át a pénzjövedelem tette ki, vidéken ez az arány 88,4%-os volt.

A bérek és az ezekhez kapcsolható juttatások tették ki a háztartások havi bevételének 68,9%-át.

Emellett 18,9%-ot tettek ki többek között a különböző szolgáltatásokért kapott jövedelmek, 2,1%-ot a független tevékenységekből származó bevételek, 1,9%-ot a mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelmek, 6,4%-ot a természetbeni jövedelmek (ebből 5,3%-ot tesznek ki a saját fogyasztásra megtermelt élelmiszerek).

Az INS szerint a saját fogyasztásra megtermelt élelmiszerek havi értéke a jövedelem 2,4%-át tette ki a városi háztartásokban és 10,9%-át a vidéki háztartásokban.

A háztartási kiadások főbb tételei a következők: élelmiszerek, nem élelmiszeripari termékek, szolgáltatások, társadalombiztosítások, adók és illetékek, a mezőgazdasági termeléshez szükséges eszközök és anyagok megvásárlása.

2020. harmadik negyedévében az élelmiszerekre és nem alkoholtartalmú italokra költött összegek a háztartások havi fogyasztásának 33,5%-át tették ki.

A második helyen, 14,6%-kal a lakás fenntartásához – például víz- és energiaszolgáltatás számlái – szükséges költségek állnak, a harmadik helyen, 8,6%-kal, pedig az alkoholtartalmú italokra és dohányra kiadott költségek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Segíts magadon: tovább ösztönöznék a nyugdíj-megtakarítást

Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.

Segíts magadon: tovább ösztönöznék a nyugdíj-megtakarítást
2025. július 01., kedd

Megiramodnak a kamatlábak, drágulnak a jelzáloghitelek

Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.

Megiramodnak a kamatlábak, drágulnak a jelzáloghitelek
2025. július 01., kedd

Drágulásokkal köszöntött be a július

Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.

Drágulásokkal köszöntött be a július
2025. július 01., kedd

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében

A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében
2025. július 01., kedd

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért

Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért
2025. július 01., kedd

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről

Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről
2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban