Fotó: Haáz Vince
Nőtt a személyszállítás egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátása Romániában 2010 és 2021 között, mintegy 67 százalék a személygépkocsikból származott. Az adatokat a 2Celsius Egyesület ügyvezető igazgatója, Mihai Stoica ismertette egy szerdai szakmai rendezvényen.
2023. április 19., 14:252023. április 19., 14:25
A civil szervezet vezetője az Agerpres szerint elmondta: 2000 és 2019 között megduplázódott, és továbbra is növekedőben van a romániai gépkocsiforgalom, ennek ellenére az egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás a legkisebb Európában. A románai járművek átlagos kibocsátása 96 gramm szén-dioxid utasonként és kilométerenként – sorolta az adatokat Mihai Stoica, aki figyelemreméltónak tartja, hogy
A szakember emlékeztetett arra, hogy Románia rendelkezik Európa második legöregebb gépkocsiparkjával, a járművek átlagéletkora 2022-ben 16,9 év volt. Ennek oka szerinte az, hogy a regisztrációs adó 2017-es eltörlése után évente több mint 400 ezer használt autó került be az országba, amelyeknek jelentős része dízelmeghajtású.
Ezt azzal magyarázta, hogy a romániai adóügyi intézkedések nem irányulnak kellőképpen a személygépkocsi-használat visszaszorítására.
„A dízel korszak végéhez közeledünk, ezt mutatják az autópiac legújabb eredményei, hazai és európai szinten is 30%-al csökkent idén a dízel autók eladása. Romániában az elektromos és hibrid autók piaci részesedése már meghaladta a dízel autókét.”
Az uniós tagállamok energiaügyekért felelős miniszterei keddi brüsszeli tanácskozásukon jóváhagyták az új személygépkocsikra és kisteherautókra vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási normák felülvizsgálatáról szóló rendeletet.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!