Nincs érdemi ígéret Ukrajna uniós tagságára – Ausztria és Magyarország fellépést sürget az importtermékek ügyében

Az európai uniós mezőgazdasági miniszterek luxemburgi találkozója. Nincs egyetértés Ukrajnával kapcsolatban •  Fotó: Mezőgazdasági minisztérium

Az európai uniós mezőgazdasági miniszterek luxemburgi találkozója. Nincs egyetértés Ukrajnával kapcsolatban

Fotó: Mezőgazdasági minisztérium

Az uniós mezőgazdasági miniszterek hét elején, Luxemburgban rendezett tanácskozásán ismét parázs vita övezte az Európai Bizottságnak az ukrajnai mezőgazdasági termékek védővámjának felfüggesztéséről született döntését. Az osztrák és a magyar tárcavezető az uniós döntéshozók gyors közbelépését sürgette. Vincze Loránt EP-képviselő a Krónikának elmondta, Ukrajna európai uniós tagsága jelenleg nem több politikai állásfoglalásnál, ezért senki nem mer határidőket megfogalmazni.

Makkay József

2023. október 27., 10:362023. október 27., 10:36

Az európai uniós tagországok mezőgazdasági minisztereinek a hét elején, Luxemburgban tartott tanácskozásán – ahogyan az az elmúlt egy év valamennyi AgriFish-találkozóján történt – az egyik fő téma az orosz-ukrán háború okozta válság volt.

Az elmúlt hetekben

több tagország képviselője méltatlannak tartotta az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek a szeptember 15-i döntését az ukrán mezőgazdasági termékekre kiszabott védővámok eltörlésének meghosszabbításáról.

A Bizottság elnökének a tagországok egy részéről heves ellenkezést kiváltó döntését nem előzte meg konzultáció a tagállamok vezetőivel, de még saját biztosaival sem. Többen azt vetették Ursula von der Leyen szemére, hogy az uniós kollektív döntések rendjétől eltérően az Ukrajnát megtámogató, egy személyben hozott rendelet súlyosan érinti több uniós tagország gazdatársadalmának érdekeit.

Az ukrán termékek tranzit-szállításának támogatását kérik

A luxemburgi AgriFish-találkozón Elisabeth Köstinger osztrák mezőgazdasági és turizmusügyi miniszter sötét képet festett az európai gazdák előtt tornyosuló nehézségekről. Mint fogalmazott, máig éreztetik hatásukat a koronavírus-járvány gazdasági gondjai, amit tovább súlyosbított az ukrajnai háború, és az ukrán mezőgazdasági termékeknek az egységes uniós piacra vám nélkül történő bekerülése. A miniszter szerint az Európai Bizottság nem tudta érdemben kezelni az agráriumot sújtó gondokat, ezért sok gazda jelentős értékesítési nehézségekkel és anyagi kihívásokkal küszködik.

Az osztrák tárcavezető mellett bekapcsolódott a vitába Nagy István magyar agrárminiszter is, aki amellett érvelt, hogy

az Európai Bizottság olyan intézkedéseket hozzon, amelyek az ukrán termékeket az európai piac helyett visszairányítják az eredeti afrikai és közel-keleti célállomásokra.

Nagy István szerint az ukrán mezőgazdasági termékek szállítására létrehozott szolidaritási folyosók nem töltik be a szerepüket. A luxemburgi tanácskozásról a magyar sajtónak beszámoló Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára azt mondta, Magyarország szempontjából az lenne a legfontosabb, hogy a szárazföldi vasúti és közúti közlekedési útvonalak esetében olyan intézkedések szülessenek, amelyek nem engedik, hogy területén feltorlódjon az ukrán mezőgazdasági áru, hanem eljusson az adriai vagy az északi-tengeri kikötőkhöz, majd onnan az eredeti célországokba.

korábban írtuk

Nehéz idők várnak a gazdákra, ha továbbra sem sikerül érdemi megoldást találni az ukrajnai gabonaexportra
Nehéz idők várnak a gazdákra, ha továbbra sem sikerül érdemi megoldást találni az ukrajnai gabonaexportra

Az átlagosnál magasabb hozamok ellenére is ráfizetéses a romániai gazdák gabonatermesztése. Továbbra is nagy gondot okoz az ukrán gabona jelenléte, másrészt a hazai termékek nyugat-európai exportpiacát is kisajátították a dömpingáron érkező ukrán áruk.

A magyar delegáció vezetője az osztrák tárcavezetőhöz hasonlóan azt kérte az Európai Bizottságtól, vezessen be tranzitdíj-támogatást az ukrán termékek szállítására, hogy azok valóban elérhessenek Európa különböző kikötőibe, különben itt maradnak a belső uniós piacon.

Florin Ionuț Barbu román agrárminiszter nem szólt hozzá a vitához.

Úgy tűnik, számára – a hazai gazdaszervezetek tiltakozása ellenére is – megoldottnak tekinthető az ukrajnai importtermékek kérdése.

Ukrajna uniós tagsága a jövő ködébe vész

A Krónika megkeresésére Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő továbbra is megoldatlan gondnak nevezte az ukrán mezőgazdasági termékek vámmentes európai importját. A helyzetet súlyosbítja, hogy a gabonabehozatal mellett egyre többet hallunk az ukrajnai tojás és a méz importjáról is. „Az ukrajnai termékekkel az a fő baj, hogy sokkal olcsóbbak a szigorú környezetvédelmi és egyéb előírásokat betartó uniós gazdák termékeihez képest, másrészt sok esetben rossz minőségűek, és nem megoldott az eredetvizsgálatuk. Nyilván azért olcsóbbak, mert nem kell megfeleljenek az Európai Unió tagországaiban alkalmazott szigorú feltételeknek.

Idézet
A felborult piaci egyensúly helyreállítása az Európai Unió sürgős feladata”

– hangsúlyozta portálunknak az EP-képviselő.

Kérdésünkre, hogy Ukrajna esetleges európai uniós tagságával mire számíthatnak az egyre nagyobb gondokkal küszködő kelet-európai gazdák, Vincze Loránt szerint ez a távoli jövő kérdése. Mindenki tartózkodik attól, hogy Ukrajnával kapcsolatban bármilyen felzárkóztatási menetrendet mondjon. Ukrajna uniós csatlakozása politikai támogató akcióként hangzik el, egy elvi megközelítés, éppen ezért senki nem megy bele a részletekbe. Vincze szerint ideális forgatókönyv alapján az ukrajnai háború befejezése után legalább tíz évnek kellene eltelnie ahhoz, hogy az ország felkészülhessen az uniós tagsága.

„Lehetnek különböző modellezések arról, hogy ez mit hozhat az egységes uniós agrárpiacon, de hivatalosan erről még semmi nem hangzott el. Ami nem véletlen, hiszen

Idézet
Ukrajna felkészületlen beléptetése az Európai Unióba az uniós agrárium öngyilkosságával érne fel.

A jelenlegi uniós költségvetés legnagyobb haszonélvezője Ukrajna lenne, a területalapú támogatások csökkenésével pedig a többi tagországban – így Romániában is – rengeteg gazda hagyna fel a mezőgazdasági termeléssel. Arra számítok, hogy az uniós tagállamok komolyan kiállnak majd saját gazdáik védelmében, így az ukrán uniós tagsággal kapcsolatos tárgyalások hosszúak és kemények lesznek” – érvelt portálunknak Vincze Loránt.

korábban írtuk

Az olcsó és gyenge minőségű ukrán gabona a kelet-közép-európai országok gabonaexportját is felszámolja
Az olcsó és gyenge minőségű ukrán gabona a kelet-közép-európai országok gabonaexportját is felszámolja

Pandora szelencéjét nyitotta ki az Európai Bizottság, amikor nem hosszabbította meg a szeptember 15-én lejárt behozatali tilalmat az ukrán gabonára. Nicu Vasile, a LAPAR elnöke szerint a versenyt torzító konkurencia miatt példátlan csődhullám indulhat el.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 21., hétfő

A rendszerváltáskor abbamaradt öntözési nagyberuházást éleszt újjá a kormány

Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).

A rendszerváltáskor abbamaradt öntözési nagyberuházást éleszt újjá a kormány
2024. október 21., hétfő

Katasztrofális következményekkel járhat a szeszes italok jövedéki adójának tervezett emelése a gyártók szerint

Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.

Katasztrofális következményekkel járhat a szeszes italok jövedéki adójának tervezett emelése a gyártók szerint
2024. október 21., hétfő

Összekapcsolja a magyar és a romániai felhasználókat a népszerű virtuális turkáló

A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.

Összekapcsolja a magyar és a romániai felhasználókat a népszerű virtuális turkáló
2024. október 21., hétfő

Nem kérnek az árréskorlátozásból az élelmiszeripari munkáltatók

Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.

Nem kérnek az árréskorlátozásból az élelmiszeripari munkáltatók
2024. október 20., vasárnap

Az elmúlt két évben átadott autópályákkal dicsekszik a közlekedési miniszter

A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.

Az elmúlt két évben átadott autópályákkal dicsekszik a közlekedési miniszter
2024. október 20., vasárnap

Panaszkodnak az energiaszolgáltatók, nagyon szabadulnának az ársapkától

Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.

Panaszkodnak az energiaszolgáltatók, nagyon szabadulnának az ársapkától
2024. október 20., vasárnap

Feltételeket szab a Versenytanács a Mega Image és a Profi közötti tranzakcióhoz

A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.

Feltételeket szab a Versenytanács a Mega Image és a Profi közötti tranzakcióhoz
2024. október 18., péntek

A Székelyföldön épül fel Románia első napelemgyára

A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.

A Székelyföldön épül fel Románia első napelemgyára
2024. október 18., péntek

Újabb csúcson az arany ára, az euróhoz és a dollárhoz mérten is gyengült a lej

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.

Újabb csúcson az arany ára, az euróhoz és a dollárhoz mérten is gyengült a lej
2024. október 18., péntek

Sok a kérdőjel a kormány által beígért roncstraktorprogram körül

Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.

Sok a kérdőjel a kormány által beígért roncstraktorprogram körül