Fotó: Haáz Vince
A hegyvidéki üdülőhelyek, illetve a tengerpart számít a legkeresettebb célpontnak a nyári időszakban a romániai turisták számára, akik kevésbé választják belföldön a városlátogatást – derül ki a Travelminit.ro szállásfoglaló oldal felméréséből. A hazai lakosság körében leginkább a last minute foglalások dominálnak, előleg nélkül és minél kedvezőbb lemondási feltételekkel.
2020. augusztus 17., 14:172020. augusztus 17., 14:17
2020. augusztus 17., 14:202020. augusztus 17., 14:20
Nem mondott le teljesen a nyári üdülési terveiről a romániai lakosság: egy friss felmérés szerint a válaszadók 77 százaléka már nyaralt, illetve utazni készül, míg csupán 23 százaléka adta fel teljesen az idei nyári terveket, de szeretné újratervezni jövőre. A belföldi üdülés nagy előnye, hogy az út könnyen megtehető saját gépjárművel, változatosak a szállástípusok, alacsonyabbak az árak, és lehetőség van üdülési utalványokkal fizetni. A Travelminit.ro online szállásfoglaló oldal felméréséből kiderül, hogy a válaszadók 88 százaléka választotta a belföldi turizmust.
A kedvenc helyek közé a hegyi nyaralás, különösen Erdély tartozik, a válaszadók 46 százaléka választotta, ezt követi a tengerpart 32 százalékkal. Az előző évektől eltérően – amikor az utazók körülbelül egynegyede iktatott be városlátogatást a főbb városokban – idén inkább a vidéket választják és az agroturisztikai szállásokat.
Ebben az évben a hazai lakosság sokkal jobban odafigyel a szállásra szánt keretre. A válaszadóknak szinte fele jelezte, hogy 100 és 200 lej közötti összeget szánt egy éjszakára, és 28 százaléka azt, hogy 200 és 300 lej közötti összeget éjszakánként. A hazai turisták igyekeznek minél inkább csökkenteni a foglalás kockázatait, így főként utolsó pillanatban foglalnak, előleg nélkül vagy minimális előleggel, és olyan lemondási határidőt választva, amely lehetővé teszi, hogy az érkezést megelőző 48 óráig lemondják a foglalást. Továbbra is a vakációs jegyek jelentik a fő fizetőeszközt a Travelminit.ro oldalon.
Az utazók a hoteleket és panziókat keresik leginkább, mivel ezek a koronavírus-járvány idején betartják a higiéniai intézkedéseket és a távolságtartást. A vírusfertőzésnek való kitettségtől és a megfertőződéstől való félelem a két legfőbb ok, amiért a hazai turisták megváltoztatták az idei nyaralási terveiket. A válaszadók 64 százaléka fél a megfertőződéstől vagy a kötelező karantén bevezetésétől. A felmérés azt mutatja, hogy az utazók a magas színvonalú panziókat (43 százalék), illetve a hoteleket (34%) vélik a legbiztonságosabbaknak, és 78 százalék jelezte azt, hogy a megelőző intézkedéseket megfelelően betartják.
Különben az ötezer romániai szálláshelyet – hoteleket, panziókat, apartmanokat, vendégházakat, kulcsosházakat és kempingeket – magában foglaló szállásfoglaló oldal szerint az idei szezonban az első csúcspontnak az a hétvége számított, amelyre a Mária-ünnep esik. Augusztus 14. és 16. között nagyon sok belföldi idegenforgalmi övezet jelzett több mint 95 százalékos foglaltságot.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!