Fotó: Haáz Vince
A hegyvidéki üdülőhelyek, illetve a tengerpart számít a legkeresettebb célpontnak a nyári időszakban a romániai turisták számára, akik kevésbé választják belföldön a városlátogatást – derül ki a Travelminit.ro szállásfoglaló oldal felméréséből. A hazai lakosság körében leginkább a last minute foglalások dominálnak, előleg nélkül és minél kedvezőbb lemondási feltételekkel.
2020. augusztus 17., 14:172020. augusztus 17., 14:17
2020. augusztus 17., 14:202020. augusztus 17., 14:20
Nem mondott le teljesen a nyári üdülési terveiről a romániai lakosság: egy friss felmérés szerint a válaszadók 77 százaléka már nyaralt, illetve utazni készül, míg csupán 23 százaléka adta fel teljesen az idei nyári terveket, de szeretné újratervezni jövőre. A belföldi üdülés nagy előnye, hogy az út könnyen megtehető saját gépjárművel, változatosak a szállástípusok, alacsonyabbak az árak, és lehetőség van üdülési utalványokkal fizetni. A Travelminit.ro online szállásfoglaló oldal felméréséből kiderül, hogy a válaszadók 88 százaléka választotta a belföldi turizmust.
A kedvenc helyek közé a hegyi nyaralás, különösen Erdély tartozik, a válaszadók 46 százaléka választotta, ezt követi a tengerpart 32 százalékkal. Az előző évektől eltérően – amikor az utazók körülbelül egynegyede iktatott be városlátogatást a főbb városokban – idén inkább a vidéket választják és az agroturisztikai szállásokat.
Ebben az évben a hazai lakosság sokkal jobban odafigyel a szállásra szánt keretre. A válaszadóknak szinte fele jelezte, hogy 100 és 200 lej közötti összeget szánt egy éjszakára, és 28 százaléka azt, hogy 200 és 300 lej közötti összeget éjszakánként. A hazai turisták igyekeznek minél inkább csökkenteni a foglalás kockázatait, így főként utolsó pillanatban foglalnak, előleg nélkül vagy minimális előleggel, és olyan lemondási határidőt választva, amely lehetővé teszi, hogy az érkezést megelőző 48 óráig lemondják a foglalást. Továbbra is a vakációs jegyek jelentik a fő fizetőeszközt a Travelminit.ro oldalon.
Az utazók a hoteleket és panziókat keresik leginkább, mivel ezek a koronavírus-járvány idején betartják a higiéniai intézkedéseket és a távolságtartást. A vírusfertőzésnek való kitettségtől és a megfertőződéstől való félelem a két legfőbb ok, amiért a hazai turisták megváltoztatták az idei nyaralási terveiket. A válaszadók 64 százaléka fél a megfertőződéstől vagy a kötelező karantén bevezetésétől. A felmérés azt mutatja, hogy az utazók a magas színvonalú panziókat (43 százalék), illetve a hoteleket (34%) vélik a legbiztonságosabbaknak, és 78 százalék jelezte azt, hogy a megelőző intézkedéseket megfelelően betartják.
Különben az ötezer romániai szálláshelyet – hoteleket, panziókat, apartmanokat, vendégházakat, kulcsosházakat és kempingeket – magában foglaló szállásfoglaló oldal szerint az idei szezonban az első csúcspontnak az a hétvége számított, amelyre a Mária-ünnep esik. Augusztus 14. és 16. között nagyon sok belföldi idegenforgalmi övezet jelzett több mint 95 százalékos foglaltságot.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!