Fotó: Veres Nándor
Bizonyos munkahelyeken a munkaadó elrendelheti az időszakos tesztelést, azonban a cégek nem fogadhatnak el olyan belső szabályzatot, amire nem létezik országos rendelkezés – tehát nem kérhetnek oltási igazolást az alkalmazottaiktól.
2021. január 22., 16:122021. január 22., 16:12
Az időszakos tesztelést bizonyos munkahelyeken előírhatja a munkáltató, ám oltási igazolást nem kérhet alkalmazottaitól – jelentette ki megkeresésünkre Ördög Lajos, a munkaügyi felügyelőség Kovászna megyei kirendeltségének vezetője.
Kifejtette, azokat az alkalmazottakat, akik megfertőződtek, tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel vészelték át a betegséget,
Hasonlóképpen azoktól sem lehet kérni negatív teszteredményt vagy járványtani igazolást, akik lakhelyi elkülönítésbe kerültek, mert kapcsolatba voltak fertőzött személlyel. Ők hasonlóképpen a karanténkötelezettség lejárta után visszatérnek a munkahelyükre.
A munkaügyi szakember ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a már gyógyultnak nyilvánítottakat fokozottan figyelni kell a munkahelyükön, még további tíz napig kötelezően viselniük kell a védőmaszkot, és be kell tartaniuk az előírt távolságtartást.
Fotó: Mészáros János/MTI
Minderről az egészségügyi minisztérium 2020/1513-as számú határozata rendelkezik, ám – ennek ellenére – előfordul, hogy a munkáltató negatív teszteredményhez köti a munkahelyre való visszatérést.
– nyomatékosított Ördög Lajos.
Arra is kitért, hogy azokat, akik elkapták a koronavírust, az egészségügyi minisztérium rendelete értelmében 90 napig nem kell újratesztelni, kivételt a súlyos immunszupresszióval küzdők jelentenek, illetve azok, akiknél a fertőzés egyértelmű, súlyos tünetei jelentkeznek.
– hívta fel a figyelmet a szakember.
Ördög Lajos rámutatott, országos szinten voltak félreértések, elsősorban a táppénz körül fordultak elő bonyodalmak, ám amióta tisztázódott, hogy a fertőzötteknek és a velük kapcsolatba került karanténozottaknak is a háziorvos állítja ki a 14 napra a betegszabadságot, csökkentek az ezzel kapcsolatos megkeresések.
„Bizonyos munkahelyeken, az egészségügyben, a szociális ellátásban, a közélelmezésben a munkaadó elrendelheti az időszakos tesztelést, és az érvényben levő jogszabályoknak megfelelően, ha valakinek pozitív a tesztje, 14 napra elkülönítik. A munkaadók azonban nem fogadhatnak el olyan belső szabályzatot, amire nincsen országos rendelkezés, tehát nem kérhetnek oltási igazolást az alkalmazottaiktól” – összegezte a tudnivalókat Ördög Lajos.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!