Sokak számára megterhelő a két munkahely, a pénzre viszont szükség van
Fotó: Pixabay
Kell a plusz pénz – ez a vezető ok a két munkahelyen dolgozó romániai alkalmazottak körében az eJobs állásközvetítő szakportál friss felmérése szerint.
2022. július 27., 12:572022. július 27., 12:57
A közvélemény-kutatás szerdán nyilvánosságra hozott eredményeiből kiderül, hogy a két munkahelyen is helyt álló romániaiak 70 százaléka válaszolta azt, hogy
A megkérdezettek 8,2 százaléka csak rövidtávon vállalta be a második munkahelyét, amíg sikerül annyi pénzt összegyűjtenie, hogy meg tudjon vásárolni magának egy olyan javat, amelyet másként nem tudott volna megengedni magának.
10,6 százalék számára az első munkahely nem volt megterhelő, így belefért egy második is, 5 százalék pedig váltani szeretne, de még nem tudja, mi lenne a legmegfelelőbb számára, ezért két párhuzamos munkakörrel kísérletezget.
A romániai alkalmazottak alig 13 százaléka elégedett a fizetésével, 40 százalékuknak szándékában is áll béremelést kérni az elkövetkező egy év alatt – derül ki a PwC által készített, Workforce Hopes and Fears című nemzetközi felmérésből.
A felmérésből ugyanakkor arra is fény derül, hogy a két munkahelyen dolgozók több mint fele egyik munkáltatója előtt sem titkolja, hogy máshol is munkát vállal, 23 százalék csak az egyik főnökét tájékoztatta erről, 21 százalék pedig inkább megtartotta magának ezt az információt
6 százalékra rúg azoknak az aránya, akik két részmunkaidős állásban dolgoznak, 9 százalék pedig egy helyen dolgozik hétközben, és máshol vállal munkát hétvégén. Ami a korosztályt illeti,
28,9 százalékuk 26–35 éves, 21,8 százalékuk 46–55 éves, 8 százalékuk elmúlt 55 éves, 7,4 százalékuk pedig 18–25 éves.
Arra a kérdésre, hogy mi a legnehezebb a két munkahelyben, tízből hat válaszadó mondta azt, hogy számára az okozza a legnagyobb gondot, hogy megtalálja az egyensúlyt a szakmai és a magánélet között. 25 százalék számára nehéz beosztania a munkára szánt időt, 10 százalék számára pedig nehézséget okoz, hogy mindkét helyen jól teljesítsen.
Meglepő viszont, hogy csak 40 százalék vallja azt, hogy ha az egyik állásában elég pénzt tudna keresni a havi anyagi szükségletei kielégítésére, akkor lemondana a második munkahelyről.
Az eJobs felmérése júliusban készült 1200 személy megkérdezésével.
Áprilisban 6443 lej volt a bruttó átlagbér, 42 lejjel (+0,7%) magasabb, mint márciusban, a nettó átlagbér pedig 3967 lej volt, ami 30 lejjel (+0,8%) magasabb az előző hónaphoz képest.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
szóljon hozzá!