Elvágyakozás. A romániai munkavállalók alig több mint 20 százaléka elégedett a jelenlegi munkahelyével
Fotó: Pixabay
A romániai alkalmazottak alig 13 százaléka elégedett a fizetésével, 40 százalékuknak szándékában is áll béremelést kérni az elkövetkező egy év alatt, 16 százalék pedig munkahelyet tervez váltani – derül ki a PwC által készített, Workforce Hopes and Fears című nemzetközi felmérésből, amelynek eredményeit a davosi Világgazdasági Fórumon hozták nyilvánosságra.
2022. május 25., 11:492022. május 25., 11:49
Összehasonlításképpen, világszerte az alkalmazottak 19 százaléka tervez munkahelyet váltani, és 35 százalék kér fizetésemelést a következő tizenkét hónapban.
Ami Romániát illeti, a megkérdezettek 13 százaléka mondta azt, hogy „nagyon egyetért” azzal a kijelentéssel, ami szerint munkáltatója korrekt módon megfizeti az általa kifejtett munkát, 26 százalék pedig „mérsékelten ért egyet”.
– hasonló, de némiképp jobb egyébként a helyzet a nemzetközi színtéren is, összesen a megkérdezett munkavállalók 28 százaléka jelölte be ezt a választ.
A munkahelyváltás döntő oka a romániai alkalmazottak 78 százaléka számára a bérezés, de 76 százalék számára fontos, hogy jól érezze magát munkahelyén, 71 százalék számára pedig lényeges a szakmai elégedettség is.
A romániai munkaszerződések több mint 70 százalékát bruttó 5000 lejnél kisebb összegre kötötték meg, ami azt jelenti, hogy az alkalmazottak csaknem háromnegyede nettó 2925 lejt vagy annál kevesebbet visz haza egy ledolgozott hónap után.
Amikor arról faggatták, hogy mi aggasztja a leginkább, ha arra gondol, milyen hatással lehet az elkövetkező három évben a jelenlegi munkahelyére a technológiák fejlődése,
35 százalék pedig azt nehezményezte, hogy nincs lehetősége tanulni azoktól a kollégáktól vagy együtt dolgozni azokkal a kollégákkal, akik jobban ismerik ezeket az új technológiákat. A romániai munkavállalók mintegy harmada gondolja ugyanakkor azt, hogy munkáltatója nem segíti a jövőbeni munkaerő számára életbevágó technológiai és digitális készségek elsajátításában.
A romániai lakosság 58 százaléka gondolja azt, hogy a fogyasztás visszafogása jelentheti a megoldást a szárnyaló infláció által okozott anyagi nehézségekre – derül ki a Reveal Marketing Research felmérésének kedden nyilvánosságra hozott eredményeiből.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!