Fizetés tekintetében Hargita megye a sor végén kullog, de nem utolsó
Fotó: Jakab Mónika
Bár Székelyföld országos szinten rendszerint a hátsó fertályban található, amikor fizetésekről van szó, Erdélyben is találni olyan megyét, ahol még kisebb az átlagbér. Fizetések tekintetében továbbra is Kolozs megye áll a legjobban Erdélyben.
2024. szeptember 20., 19:342024. szeptember 20., 19:34
A Kolozs megyei statisztikai intézet tájékoztatása szerint idén júliusban 5,7 millió alkalmazott dolgozott Romániában, fizetést legtöbben Bukarestben (1,09 millióan), Kolozs (287 ezren), Temes (269 ezren), Brassó (203 ezren) és Ilfov megyében (201 ezren) kapnak.
Igen nagy fizetésbeli eltérések mutatkoznak a megyék között
Fotó: Haáz Vince
A romániai nettó, azaz kézbe kapott átlagfizetés 5242 lej volt júliusban. Az éllovasok Bukarest (6627 lej), Kolozs (6106) és Temes megye (5655).
Ha az intézet honlapján tovább kutakodunk, kiderül, hogy az egy hónappal korábbi adatok szerint, azaz júniusban nem is szerepelt székelyföldi megye az utolsó háromban (hátulról Hunyad, Teleorman és Vrancea volt a sorrend). Májusban viszont szintén megjelent Hargita megye (3815 lejjel) Hunyad (3752) után és Vrancea (3818) előtt.
Azért nagy örömre messze nincs ok, hiszen például a májusi adatokat tekintve – amint arról beszámoltunk – a közép-romániai fejlesztési régiót alkotó megyék (Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros, Szeben) közül az éllovas Szebenben a lakosok átlagosan 5385 lejt vittek haza, míg a sereghajtó Hargita megyében nagyon sokkal, 1570 lejjel kevesebbet, 3815 lejt. A székelyföldi megyéket is magában foglaló fejlesztési régióban egyébként ugyanekkor, májusban nettóban 4652 lej volt az átlagbér.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!