Elszámolás. A regionális sereghajtó hargitaiak átlagosan csupán 3815 lejt vittek haza májusban
Fotó: Haáz Vince
A Szeben megyében májusban regisztrált bruttó átlagfizetés több mint 2600 lejjel nagyobb volt, mint Hargita megyében.
2024. augusztus 06., 19:162024. augusztus 06., 19:16
A Fehér megyei regionális statisztikai hivatal közlése szerint a közép-romániai fejlesztési régiót alkotó megyékben (Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros, Szeben) idén májusban 7584 lej volt az összesített bruttó átlagfizetés, ami az országos érték (8355 lej) 90,8 százalékát teszi ki. Az összeg 150 lejjel csökkent az azt megelőző hónaphoz képest, 2023 májusához viszonyítva viszont 909 lejjel nagyobb.
Nettóban 4652 lej volt májusban az átlagbér a régióban, ami 88 lejjel kevesebb, mint áprilisban, és 445 lejjel több, mint tavaly májusban; az összeg az országos nettó átlagfizetés (5118 lej) 90,9 százalékát jelenti. A szebeni lakosok regionális „éllovasként” átlagosan 5385 lejt vittek haza, míg a sereghajtó hargitaiak csupán 3815 lejt, azaz 1570 lejjel kevesebbet. Ugyanakkor a 723 921 fizetett lakost felvonultató közép-romániai régióban csupán Kovászna (+ 40 lej) és Hargita megyében (+ 26 lej) nőtt a nettó átlagfizetés áprilishoz képest.
Idén májusban áprilishoz képest 99 lejjel (1,9 százalékkal) 5118 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). Tavaly májushoz viszonyítva 12,7 százalékkal nőtt a nettó átlagkereset Romániában.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!