Fotó: Biró István
2007. szeptember 28., 00:002007. szeptember 28., 00:00
A húszmillió eurós piaci értékű projektet (amelyből a befektetett összeg 14 millió euró) a tervek szerint legkésőbb 2009 tavaszára fejezik be, a lakások árusítását szeptember elején kezdték el. A legkisebb, erkéllyel együtt 57 négyzetméteres alapterületű lakás ára közel 49 ezer euró; a legnagyobb, négyszobás, 142 négyzetméteres lakrész pedig 113 500 euróba kerül parkolóhellyel együtt. Az összeget három részletben kell kifizetni. A lakrészeket egyébként csak parkolóhellyel vagy garázzsal együtt árusítják, az utóbbi 2500 euróval kerül többe, mint az előbbi. A lakóparkban összesen 300 parkolóhelyet alakítanak ki, a beköltözőket pedig aszfaltozott, kétsávos utak várják majd. Marius Todoran, a lakóparkot létrehozó Cartesian Invest Kft. igazgatója közölte, tárgyalásokat folytatnak a szászfenesi elöljárókkal, hogy közösen találjanak megoldást a lakóparkhoz vezető utak felújítására is. „A munkálatok finanszírozását vissza nem térítendő alapokból oldanánk meg, erre azonban a helyi önkormányzatnak kell pályáznia” – magyarázta Todoran.
A lakásokra a cég huszonnégy hónapos garanciát vállal, ezenkívül pedig minden beköltöző lakberendezési tervet kap ajándékba. Marius Todoran szerint egy hasonló terv ára jelenleg mintegy ezer euró. Az igazgató egyébként elmondta, a park napos várost jelentő elnevezése a lakások tájolására utal, amelyeket igyekeztek úgy tervezni, hogy minél több napfény érje őket. A tömbházak körül zöldövezetet alakítanak ki, és minden két épület számára egy játszóteret is építenek. A lakóparkban adminisztrációs irodákat létesítenek, amelyek többek között a lakók költségeinek kiszámításával, a terület és a tömbházak tisztán tartásával, illetve a hulladék elszállításával is foglalkozik majd.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.