Fotó: Facebook/Romgaz
Románia gáztárolóinak töltöttsége ma már csak 68,3 százalékos, jóval alacsonyabb a 74,8 százalékos európai átlagnál, de a gázfogyasztók számára ez nem ad okot aggodalomra – fogalmazta meg az Intelligens Energia Egyesület.
2023. január 27., 14:462023. január 27., 14:46
Az Agerpres által idézett pénteki közlemény szerint a következő napokban várható hőmérsékletcsökkenés miatt a fogyasztás valószínűleg napi 53 millió köbméterre nő, ami normális körülmények között nem okoz fennakadást a gázellátásban.
Az egyesület szerint Európában számos ország az idei tél enyhe időjárását és az alacsony tőzsdei gázárakat arra használta ki, hogy a következő télre felkészülve földgázt tároljon. Romániában azonban a szolgáltatók siettek felhasználni a tárolókban lévő drága gázt, mert egy újabb ciklusra történő tárolásuk további költségeket, így magasabb értékesítési árakat is jelentene. Vagyis
– állapították meg a szervezet szakértői.
Bár Románia a második legnagyobb gázkitermelő Európában, továbbra is függ az orosz importtól, ugyanis vészesen apadnak a tározókban tavaly felhalmozott készletek – irányítja rá a figyelmet a Wall-street.ro gazdasági portál pénteki elemzése.
A közlemény szerint jelenleg a Romániában termelt, illetve tárolt gázmennyiség a belföldi fogyasztás fedezése mellett lehetővé teszi naponta mintegy 2,2 millió köbméter gáz exportját is. A tárolókból naponta legtöbb 24–25 millió köbméter gázt lehet felhasználni.
Bár egyes elemzők arra figyelmeztetnek, hogy hiába értek el a romániai gáztározók rekord töltöttségi szintet, az enyhe idő ellenére is rohamosan fogynak a gázkészletek, Virgil Popescu energiaügyi miniszter továbbra is igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
szóljon hozzá!