Képünk illusztráció
Fotó: Gazprom/Facebook
Bár Románia a második legnagyobb gázkitermelő Európában, továbbra is függ az orosz importtól, ugyanis vészesen apadnak a tározókban tavaly felhalmozott készletek – irányítja rá a figyelmet a Wall-street.ro gazdasági portál pénteki elemzése.
2023. január 06., 16:262023. január 06., 16:26
2023. január 06., 16:272023. január 06., 16:27
Mint írják, igaz ugyan, hogy nem vált be Oroszország fenyegetése, miszerint az európaiak meg fognak fagyni karácsonykor, de Romániában a helyzet továbbra is bonyolult, nagy a kitettség, és egyáltalán nem menti meg az ország helyzetét, hogy decemberre 65 euró/MWh-ra csökkent a földgáz ára, mint ahogy az sem, hogy egyelőre enyhe telünk van.
ez a mennyiség eléri a napi 0,38 százalékot, ami miatt már január 3-ára 80 százalék alá csökkent a gáztározók telítettsége.
Márpedig – a gazdasági portál és az elemzésben idézett független szakértők és vállalatok számításai szerint – ez azt jelenti, hogy
Ha pedig hűvösre fordul az időjárás, havi 2 milliárd köbméterre is szükség lehet a Transgaz adatai szerint. A gáztározók maximális tárolási kapacitása viszont csak 3,36 milliárd köbméter, amiből január 3-án már csak 2,66 milliárd köbméter állt rendelkezésre.
Az Európai Unió legtöbb tagállamában csökkent a földgázfogyasztás augusztus és november között, átlagosan 20,1 százalékkal a 2017 és 2021 közötti azonos hónapok átlagos gázfogyasztásához képest.
Ugyanakkor az is korlátozott, hogy egy nap alatt mennyi gázt lehet kivonni ezekből a tározókból, és mennyit lehet visszatáplálni, egy hideg téli napon ez a mennyiség a belföldi kitermeléssel együtt sem elegendő, így az ország földgázimportra szorul.
És ebben a tekintetben – mint az elemzés is emlékeztet – bár a hivatalos adatok szerint Romániába Bulgáriából és Magyarországról érkezik gáz, a nagy importőrök pedig Svájcban, Bulgáriában vagy Ausztriában bejegyzett cégek,
„Az árak csökkenése lehetővé teszi, hogy olcsóbban vásároljunk, de ezt csak akkor, ha az oroszok el akarják nekünk adni” – kongatja meg a vészharangot az elemzés.
Emlékeztetnek egyúttal, hogy az azerbajdzsáni import kapcsán egyelőre csak ígéretek vannak, semmi konkrétum, a cseppfolyósított földgáz (LNG) importjához pedig egyelőre nincs terminál.
„Vagyis, ha keményebb lesz a tél, Románia földgázellátása – udvariasan fogalmazva is – bonyolult lesz” – zárul cseppet sem derűlátóan az elemzés.
Az Európai Unió (EU) energiaellátása a tél folyamán biztosított, jövőre azonban akár 30 milliárd köbméter gáz hiányával is számolni kell – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az EU gázellátásának 2023-as kilátásairól.
Mint ismeretes, a tavalyi év végén a bukaresti hatóságok rendszeresen hangsúlyozták, hogy bármennyire hideg is legyen a tél, nem lesznek gondok az ország gázellátásával, hiszen az Európai Bizottság által megszabott minimum 80 százalékos töltöttségi szintet már szeptember 17-én elérték a romániai gáztározók, és már novemberben közelítettek a 100 százalékhoz.
A romániai tározókban felhalmozott földgáz mennyisége meghaladta a hárommilliárd köbmétert. Ez abszolút rekordnak számít – jelentette be hétfői Facebook-bejegyzésében Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
szóljon hozzá!