Fotó: Facebook/Romgaz
Románia gáztárolóinak töltöttsége ma már csak 68,3 százalékos, jóval alacsonyabb a 74,8 százalékos európai átlagnál, de a gázfogyasztók számára ez nem ad okot aggodalomra – fogalmazta meg az Intelligens Energia Egyesület.
2023. január 27., 14:462023. január 27., 14:46
Az Agerpres által idézett pénteki közlemény szerint a következő napokban várható hőmérsékletcsökkenés miatt a fogyasztás valószínűleg napi 53 millió köbméterre nő, ami normális körülmények között nem okoz fennakadást a gázellátásban.
Az egyesület szerint Európában számos ország az idei tél enyhe időjárását és az alacsony tőzsdei gázárakat arra használta ki, hogy a következő télre felkészülve földgázt tároljon. Romániában azonban a szolgáltatók siettek felhasználni a tárolókban lévő drága gázt, mert egy újabb ciklusra történő tárolásuk további költségeket, így magasabb értékesítési árakat is jelentene. Vagyis
– állapították meg a szervezet szakértői.
Bár Románia a második legnagyobb gázkitermelő Európában, továbbra is függ az orosz importtól, ugyanis vészesen apadnak a tározókban tavaly felhalmozott készletek – irányítja rá a figyelmet a Wall-street.ro gazdasági portál pénteki elemzése.
A közlemény szerint jelenleg a Romániában termelt, illetve tárolt gázmennyiség a belföldi fogyasztás fedezése mellett lehetővé teszi naponta mintegy 2,2 millió köbméter gáz exportját is. A tárolókból naponta legtöbb 24–25 millió köbméter gázt lehet felhasználni.
Bár egyes elemzők arra figyelmeztetnek, hogy hiába értek el a romániai gáztározók rekord töltöttségi szintet, az enyhe idő ellenére is rohamosan fogynak a gázkészletek, Virgil Popescu energiaügyi miniszter továbbra is igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
szóljon hozzá!