Fotó: Facebook/Romgaz
Románia gáztárolóinak töltöttsége ma már csak 68,3 százalékos, jóval alacsonyabb a 74,8 százalékos európai átlagnál, de a gázfogyasztók számára ez nem ad okot aggodalomra – fogalmazta meg az Intelligens Energia Egyesület.
2023. január 27., 14:462023. január 27., 14:46
Az Agerpres által idézett pénteki közlemény szerint a következő napokban várható hőmérsékletcsökkenés miatt a fogyasztás valószínűleg napi 53 millió köbméterre nő, ami normális körülmények között nem okoz fennakadást a gázellátásban.
Az egyesület szerint Európában számos ország az idei tél enyhe időjárását és az alacsony tőzsdei gázárakat arra használta ki, hogy a következő télre felkészülve földgázt tároljon. Romániában azonban a szolgáltatók siettek felhasználni a tárolókban lévő drága gázt, mert egy újabb ciklusra történő tárolásuk további költségeket, így magasabb értékesítési árakat is jelentene. Vagyis
– állapították meg a szervezet szakértői.
Bár Románia a második legnagyobb gázkitermelő Európában, továbbra is függ az orosz importtól, ugyanis vészesen apadnak a tározókban tavaly felhalmozott készletek – irányítja rá a figyelmet a Wall-street.ro gazdasági portál pénteki elemzése.
A közlemény szerint jelenleg a Romániában termelt, illetve tárolt gázmennyiség a belföldi fogyasztás fedezése mellett lehetővé teszi naponta mintegy 2,2 millió köbméter gáz exportját is. A tárolókból naponta legtöbb 24–25 millió köbméter gázt lehet felhasználni.
Bár egyes elemzők arra figyelmeztetnek, hogy hiába értek el a romániai gáztározók rekord töltöttségi szintet, az enyhe idő ellenére is rohamosan fogynak a gázkészletek, Virgil Popescu energiaügyi miniszter továbbra is igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Nem kell tartani a gabonapiac összeomlásától, inkább a növekvő kereslet és a gyors éghajlatváltozás miatt a mezőgazdaságra nehezedő nyomás határozza meg a kenyérgabona árának alakulását, ez emelkedő tendenciát mutat – áll az Agritel cég elemzésében.
„Korrekt” intézkedés a nyugdíjak adómentességi küszöbének megemelése 3000 lejre Marcel Ciolacu kormányfő szerint, aki kedden bejelentette: a várhatóan októbertől hatályos intézkedésről sürgősségi rendelettel fog elfogadni a kabinet.
Májusban 52,6 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte a bukaresti pénzügyminisztérium.
Több megyében is leállították a nyugdíj-újraszámítási végzések kézbesítését, mert azok tévesek lehetnek: a legtöbb eset Fehér megyében történt, de más megyékben is több tucat vagy több száz határozat kézbesítését állították le a megyei nyugdíjpénztárak&
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a kormány nem fontolgatja az adóemelést, és folytatja az országos adóhatóság (ANAF) digitalizálását, a költségvetési bevételek növelését és a közkiadások reformját.
Az áfa mértéke nem emelkedni, és ha a pénzügyminisztériumban jobban végzik a dolgukat, ami a az adóbeszedést illeti, akkor az adók és illetékek sem fognak emelkedni Romániában – vélekedik Ștefan Radu Oprea gazdasági miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő felkérte Marcel Boloș pénzügyminisztert, készítsen egy szimulációt, hogy pontosan lássák, hányan lesznek kénytelenek adót fizetni a nyugdíjak újraszámítás után amiatt, hogy havi juttatásuk meghaladja a 2000 lejt.
Számos erdélyi település, idegenforgalmi célpont húzhat hasznot a klímaváltozás elleni harcból, ugyanis a bukaresti hatóságok a globális felmelegedés veszélyei ismeretében módosítani kívánják az országos turizmusfejlesztési kerettervet.
Lényegesen több pénzt költenek a romániai turisták külföldön, mint a külföldiek Romániában a Romanian Economic Monitor friss elemzése szerint.
Alig néhány olyan ország található még Európában, ahol édesebb egy Fanta Orange, mint Romániában. Nálunk csaknem háromszor annyi cukrot tartalmaz ugyanaz az üdítő, mint például a Horvátországban forgalmazott verzió.
szóljon hozzá!