Fotó: Mediafax
2008. február 15., 00:002008. február 15., 00:00
Az elemzők és a befektetők várakozásai szerint a jegyzés révén a BVB-n megnövekszik a készpénzkészlet, amire a tőzsdének égető szüksége van a nemzetközi pénzpiacokon uralkodó helyzet miatt kialakult állapotok kiegyensúlyozásához.
Andreas Treichl, az Erste Bank vezérigazgatója szerint a bukaresti értékpapírpiacra történő betörés történelmi pillanatnak minősíthető mind a német pénzintézet, mind a térség befektetőinek szempontjából.
A bankvezér az Erste-papírokba való befektetés kapcsán közép- és hosszú távú tervezést ajánlott a tőzsdei résztvevőknek. Treichl azt javasolta az esetleges befektetőknek, hogy kevésbé hallgassanak az elemzők véleményére, egyszerűen vásároljanak Erste-részvényeket, majd pedig „nézzék meg, mi lesz 10 év múlva”. Az Erste-részvények egyik, szakértők által is elismert előnye az árfolyambeli stabilitás. A vezérigazgató a tízéves határidőt azzal magyarázta, hogy bár Románia komoly gazdasági és pénzügyi potenciállal rendelkezik, a jelenlegi folyómérleghiány és a politikai bizonytalanság rányomják a bélyegüket a befektetésekre. Emellett a felelőtlen béremeléseket említette, valamint hogy a 2008-as kampányév bizalmatlanságot kelt a tőzsdei szereplők között.
Ami az Erste más tőzsdéken való jegyzését illeti, Treichl úgy értékelte, középtávon főképp a bécsi tőzsde vetélytársként tekinthet a BVB-re, mivel záros határidőn belül ez utóbbi méreteiben meghaladhatja az osztrák börzét. „Úgy értékeljük, hogy a bukaresti tőzsde iránt a jegyzett értékpapírok vonzereje miatt fokozódott az érdeklődés” – magyarázta a bankvezér.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.