Kupaktanács. Az intézkedés fő magyarázata, hogy ha a kupak a palackkal egyben marad, jelentősen csökken az elveszített vagy felelőtlenül eldobott üvegfedelek száma
Fotó: Páva Adorján
Július 3-án életbe lépett a tagállamok által kötelező módon saját joggyakorlatba átültetett európai uniós irányelv, mely szerint a kupakokat a műanyag italos palackokhoz kell rögzíteni. A sokak nemtetszését kiváltó intézkedés eredetileg jó célokat akar szolgálni.
2024. július 03., 19:542024. július 03., 19:54
Zavaró, karcolja az arcot, nehezen csavarható vissza – néhány visszatérő panasz, amely a palackra rögzített kupakok megjelenése óta megfogalmazódik sokakban Európa-szerte, így Romániában, Erdélyben is. Arról nem is beszélve, hogy a különböző jótékonysági mozgalmak kupakgyűjtési akcióit is ellehetetleníti, vagy legalábbis gyengíti az intézkedés. Pedig az elsőre szokatlan, bosszantó változtatás jó, környezetvédelmi célt akar szolgálni.
A 2019/904-es számú irányelv célja a körforgásos gazdaságra történő átmenet támogatása az egész Európai Unióban, különösen annak biztosításával, hogy ne lehessen forgalomba hozni olyan egyszer használatos műanyag termékeket, amelyek esetén rendelkezésre állnak fenntarthatóbb és megfizethető alternatívák.
A piaci korlátozások többek között evőeszközökre, tányérokra, szívószálakra és fültisztító pálcikákra, italkeverőkre, léggömbökhöz rögzítendő és azokat tartó pálcákra, valamint a léggömböt a pálcához rögzítő szerkezetekre, expandált polisztirolból készült ételtároló edényekre, italtárolókra, oxidatív úton lebomló műanyagból készült termékekre is vonatkoztak.
Az egyszer használatos műanyag palackok szelektív gyűjtését és a formatervezésükre vonatkozó követelményeket taglaló fejezetben kitérnek arra is, hogy
Az irányelvet 2021. július 3-ig kellett átültetni a nemzeti jogba. A piaci korlátozások és a termékek megjelölésére vonatkozó szabályok 2021. július 3-án, a kupakkal és fedéllel felszerelt egyszer használatos műanyagból készült palackok formatervezésére vonatkozó követelmények pedig 2024. július 3-án, azaz most szerdán léptek érvénybe.
A kupakokra vonatkozó intézkedés fő magyarázata, hogy ha a zárósapka a palackkal egyben marad, jelentősen csökken az elveszített vagy felelőtlenül eldobott, így környezetszennyezővé váló, az óceánokban műanyagszigetekké összeálló üvegfedelek száma, amelyek az italospalackhoz rögzítve jóval nagyobb eséllyel kerülnek az újrahasznosítókba. Egyes beszámolók szerint a nyugati országok tengerpartjain – ahol az eldobott kupakok jelentették eddig az egyik legnagyobb szennyezésforrást – máris érezhető az intézkedés pozitív hatása.
Ettől függetlenül alkalmazkodniuk kell az irányelvhez – azonban Romániában nem tiszta, milyen következményekkel jár, ha ezt nem teszik meg.
A 3 literesnél kisebb űrtartalmú műanyag italcsomagolásokra (üdítőitalos és ásványvizes palackokra, valamint italoskartonokra, például gyümölcsleves vagy tejes dobozokra) érvényes, az itteni jogrendbe a 2021/6-os számú kormányrendelettel átültetett romániai szigorítás ugyanis nem tér ki arra, mi lesz azokkal a „régi” termékekkel – illetve gyártóival-forgalmazóival –, amelyek 2024. július 3. után is a boltok polcain lesznek. Mivel a jogalkotók nem adtak „kifutási” határidőt az említett dátum előtt legyártott palackokra, elvileg az azokat értékesítő kereskedelmi egységek máris bírságot kockáztatnak. Ugyanakkor a rögzített kupakos változtatás semmilyen kihatással nincs a betétdíjas rendszerre – olvasható az Economica.net portál összeállításában.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!