Fotó: Haáz Vince
Módosítani fogja a bukaresti kormány azokat a jövedelemhatárokat, amelyek alapján különböző szociális juttatásokra – köztük a fűtéspótlékra – jogosultak a kisnyugdíjasok – közölte pénteken a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD).
2024. augusztus 30., 16:472024. augusztus 30., 16:47
2024. augusztus 30., 17:392024. augusztus 30., 17:39
A bejelentés rendhagyó módon nem a Marcel Ciolacu PSD-elnök vezette kormánytól származik, hanem az általa vezetett alakulattól, ami egyértelműen a közelgő választásokkal magyarázható. A közlemény értelmében az intézkedésre azért van szükség, mert a szeptembertől hatályos nyugdíj-újraszámítás nyomán számos nyugdíjas öregségi illetménye túllépte a jelenleg érvényes jövedelemhatárt.
A bejelentés alapján a jelenlegi 1 830 lejről 2 020 lejre nő a jövedelemplafon, ameddig a nyugdíjasok 90 százalékos gyógyszerár-kompenzációra jogosultak. Hasonlóképpen 2 000 lejről 2 210 lejre emelik a jövedelemhatárt, amelyen belül kéthavonta járó, 250 lej értékű élelmiszerutalványban részesülnek a nyugdíjasok. Ezek az intézkedések szeptember 1-jétől lépnek érvénybe.
A fűtéspótlékkal kapcsolatban a PSD közölte: mindazok a nyugdíjasok, akik eddig jogosultak voltak erre a juttatásra, a nyugdíj-újraszámítás után is részesülnek a támogatásban, függetlenül attól, hogy milyen mértékű nyugdíjemelésben részesülnek az új jogszabály alapján. A fűtéspótlék a 2024 novembere és 2025 márciusa közötti időszakra biztosítják.
A csütörtöki kormányülésen bemutatott tájékoztatás szerint március elejéig összesen 2 147 325 fogyasztási helyet azonosítottak, amelyeknek lakói jogosultak az energiaszámlák kifizetéséhez nyújtott támogatásra.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!