Fotó: Haáz Vince
Módosítani fogja a bukaresti kormány azokat a jövedelemhatárokat, amelyek alapján különböző szociális juttatásokra – köztük a fűtéspótlékra – jogosultak a kisnyugdíjasok – közölte pénteken a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD).
2024. augusztus 30., 16:472024. augusztus 30., 16:47
2024. augusztus 30., 17:392024. augusztus 30., 17:39
A bejelentés rendhagyó módon nem a Marcel Ciolacu PSD-elnök vezette kormánytól származik, hanem az általa vezetett alakulattól, ami egyértelműen a közelgő választásokkal magyarázható. A közlemény értelmében az intézkedésre azért van szükség, mert a szeptembertől hatályos nyugdíj-újraszámítás nyomán számos nyugdíjas öregségi illetménye túllépte a jelenleg érvényes jövedelemhatárt.
A bejelentés alapján a jelenlegi 1 830 lejről 2 020 lejre nő a jövedelemplafon, ameddig a nyugdíjasok 90 százalékos gyógyszerár-kompenzációra jogosultak. Hasonlóképpen 2 000 lejről 2 210 lejre emelik a jövedelemhatárt, amelyen belül kéthavonta járó, 250 lej értékű élelmiszerutalványban részesülnek a nyugdíjasok. Ezek az intézkedések szeptember 1-jétől lépnek érvénybe.
A fűtéspótlékkal kapcsolatban a PSD közölte: mindazok a nyugdíjasok, akik eddig jogosultak voltak erre a juttatásra, a nyugdíj-újraszámítás után is részesülnek a támogatásban, függetlenül attól, hogy milyen mértékű nyugdíjemelésben részesülnek az új jogszabály alapján. A fűtéspótlék a 2024 novembere és 2025 márciusa közötti időszakra biztosítják.
A csütörtöki kormányülésen bemutatott tájékoztatás szerint március elejéig összesen 2 147 325 fogyasztási helyet azonosítottak, amelyeknek lakói jogosultak az energiaszámlák kifizetéséhez nyújtott támogatásra.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!