A Ciolacu-kormány várhatóan már a hétfői ülésén elfogadja az adóügyi módosításokat is tartalmazó jogszabályjavaslatot
Fotó: Gov.ro
Az utolsó száz méteren még módosítani készül a Ciolacu-kormány a költségvetési deficit visszaszorítását célzó intézkedéscsomagot – állítja egybehangzóan, kormányzati forrásokra hivatkozva több román nyelvű sajtóorgánum. A kiszivárgott értesülések szerint ugyanakkor a kabinet még a hétfői nap folyamán el is fogadja a törvénytervezetet, amelyért szerdán készül felelősséget vállalni a parlament előtt.
2023. szeptember 25., 13:482023. szeptember 25., 13:48
2023. szeptember 25., 13:522023. szeptember 25., 13:52
Azt már a reggeli órában meglebegtette a sajtó, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök a kormány több tagjával egyeztet a délelőtti órákban a szövegtervezet véglegesítése érdekében, hogy a nap folyamán kialakuljon a végső verzió, és el is fogadják.
Abból kiindulva, hogy a kormányülést előbb 13 órára hirdették meg, majd 15 órára módosították a kezdés időpontját a kormány honlapján, valószínűsíthető, hogy még zajlanak az egyeztetések,
A Hotnews.ro hírportál úgy értesült, hogy egyebek mellett kikerül a jövedéki adóból befolyt pénz az üzleti forgalom meghatározásból, 9 százalékos általános forgalmi adó (áfa/TVA) fog vonatkozni a koncertekre és előadásokra, az étkezési támogatást továbbra is utalványok formájában fogják nyújtani, de jövő héten elfogadnak egy sürgősségi kormányrendeletet, amellyel korlátozzák az utalványokat kibocsátó cégek által kért jutalékot.
Arra amúgy, hogy a törvénytervezetbe foglaltak nincsenek kőbe vésve – amint arról korábban írtunk – múlt héten egyaránt utalt Marcel Ciolacu kormány- és Klaus Iohannis államfő. A miniszterelnök azt mondta, hogy a törvénytervezet elfogadtatása előtt a kormány elemezni fogja a képviselők és szenátorok módosító javaslatait.
Szerda délutáni ülésén első olvasatban tárgyalja a kormány a gazdasági intézkedésekről szóló törvénytervezetet, amelyért felelősséget készül vállalni a parlament előtt – nyilatkozta szerdai sajtótájékoztatóján Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Kelemen Hunor szövetségi elnök kedden, a kormányfővel és több miniszterrel lezajlott találkozó után kijelentette: az RMDSZ nem ért egyet azzal, hogy a kormány beavatkozzon a helyi hatóságok munkájába és kulturális intézményeket vonjon össze, a vezetői tisztségek számát pedig egységesen kellene csökkenteni a közszférában
Pénteken pedig az RFI-nek nyilatkozva leszögezte, az RMDSZ nem fogja aláírni az ellenzék bizalmatlansági indítványát, amennyiben a kormány figyelembe veszi az általa vezetett alakulat adóügyi intézkedésekre vonatkozó javaslatait.
Az RMDSZ nem írja alá a bizalmatlansági indítványt, ha a kormány figyelembe veszi a párt adóügyi intézkedésekre vonatkozó javaslatait – nyilatkozta az RFI-nek Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Mint ismeretes, a Ciolacu-kabinet parlamenti felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány visszaszorítását célzó intézkedéscsomagot, ami azt jelenti, hogy amennyiben a parlament megszavazza az ellenzék bizalmatlansági indítványát, akkor megbukik a kormány. Ha viszont nem szavazza meg, a kabinet a helyén marad, a felelősségvállalással beterjesztett törvény pedig elfogadottnak minősül.
Az ellenzéki pártoknak első körben 117 honatya aláírására van szükségük ahhoz, hogy bizalmatlansági indítványt terjesszenek be a Ciolacu-kabinet ellen, és a művelet nem egyszerű. Mégpedig azért, mert a 41 törvényhozói mandátummal rendelkező, szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) nem kíván együttműködni a parlamentben sem a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), sem az RMDSZ. Emiatt az USR-nek (63 mandátum) mindenképp szüksége van az RMDSZ (29 mandátum) és a frakcióval nem rendelkező képviselők és szenátorok támogatására. A bizalmatlansági indítvány sikere azonban így is kétséges, ehhez ugyanis 234 szavazatra van szükség, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta, a 17 fős nemzeti kisebbségi frakció támogatását élvező koalíció 291 törvényhozói mandátum fölött diszponál.
Amint az várható volt, a szakszervezetekhez hasonlóan a munkáltatók sem fogadták pozitívan a román költségvetési hiány visszaszorítását célzó, jelenleg közvitán levő intézkedéscsomagot. Az elemzők is szkeptikusok a jogszabályjavaslat kapcsán.
Hosszas előkészületek után közzétette kedden honlapján a pénzügyminisztérium a Románia hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságát szolgáló intézkedések törvénytervezetét, amelyért a kormány felelősséget készül vállalni a parlament előtt.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!