Fotó: 123RF
Mintegy 130 ezerrel csökkent pár nap alatt a felfüggesztett munkaszerződések száma Romániában – adta hírül kedden a Ziarul Financiar című gazdasági napilap. A munkaügyi minisztérium a nap folyamán közölte: egymillió fölött van a felfüggesztett munkaszerződések száma.
Az újság honlapján közölt cikk szerint ez az első reménykeltő jele annak, hogy lassan ismét újraindul a gazdaság a koronavírus-járvány következtében bevezetett korlátozások után. A felfüggesztett munkaszerződések száma április 9-én érte el a csúcsot, akkor meghaladta az egymillió harmincezret, majd április 16-ára számuk csaknem 902 ezerre csökkent. Ez a legfrissebb adat, ugyanis a hétvégén Romániában az ortodox húsvétot ünnepelték.
A nap folyamán a bukaresti munkaügyi minisztérium a munkaügyi felügyelőségtől származó adatok alapján közölte: kedden elérte az 1 005 508-at a szükségállapot hatályba lépése óta (március 16.) felfüggesztett egyéni munkaszerződések száma, miután csütörtökön 901 623 kérést jegyeztek. Az adatok értelmében a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak közül 314 496 személy a feldolgozóiparban dolgozik, 188 183 a gépjármű-kereskedelem és gépjárműjavítás ágazatban, 109 861 pedig a vendéglátóiparban.
További 240 151 munkaszerződést felbontottak az említett időszakban: 45 313 szerződést a gépjármű-kereskedelem és gépjárműjavítás ágazatában, 41 891-et a feldolgozóiparban, 32 402-t pedig az építkezésben.
A Ziarul Financiar emlékeztetett, hogy korábbi bejelentése szerint keddtől a Dacia járműgyártó indítja újra tevékenységét, majd május 4-én már teljes kapacitással fog működni. A termelést március 17-én felfüggesztő üzemben a dolgozók egy része egyelőre önkéntes alapon veszi fel a munkát, miután a vezetőség megállapodott a szakszervezetekkel és bevezették a szükséges védelmi intézkedéseket.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!