Fotó: Barabás Ákos
Nincs egyetértés a bukaresti kormánykoalícióban a készpénzhasználat korlátozása terén: bár az intézkedéscsomagra mindkét kormánypárt rábólintott, Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke most azt mondja, le kellene mondani az 5000 lejes küszöbről.
2023. november 06., 12:232023. november 06., 12:23
2023. november 06., 12:382023. november 06., 12:38
Mielőbb felül kell vizsgálni a készpénzforgalmat korlátozó intézkedést – jelentette ki hétfőn a kisebbik kormánypárt elnöke, aki szerint vagy visszaállítják a 10 ezer lejes felső határt, vagy a kormány más megoldást talál ki.
– mondta az PNL vezetője. Ciucă amúgy azt mondja, ő már a kezdettől nem értett egyet az intézkedéssel, de erről a PNL–PSD-koalíció szintjén született döntés.
„Nem egyoldalúan hoztuk meg, ezt a döntést megvitattuk, és akkor mindannyian egyetértettük, hogy ez egy felvállalt döntés, amely hozzájárul az adócsalás csökkentéséhez, de nem hiszem, hogy a polgár az adócsalás oka” – fogalmazott most Ciucă.
„A miniszterelnök azt mondta, hogy tárgyal a bankszektorral és más intézményekkel, és elő fog állni egy megoldással” – tette hozzá a PNL elnöke.
Újfent megszólalt a témában hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök is. Rámutatott: a pénzügyminiszter közölte, az ANAF technikai csoportja állt elő ezekkel a javaslatokkal, és elmondása szerint akkor a koalícióban senki nem ellenezte. Ciolacu ismételten leszögezte, hogy
„Nem tudom, hogy a plafonok megváltoztatása a legjobb megoldás-e. Ez a kisvállalkozók problémája, és ott, a készpénzes fizetéseknél, hogy ne legyenek hosszú sorok a banknál. Nem hiszem, hogy ezt bárki is szeretné, ezért szeretnék beszélni a kkv-kkal is. És úgy gondolom, hogy termékcsoportok szerint, háztartási gépek, háztartásban szükséges dolgok, ne nehezítsük meg az emberek életét” – jelentette ki Ciolacu.
Amint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă pénteken újságírói kérdésre válaszolva elképzelhetőnek nevezte a készpénzfizetés korlátozásának enyhítését is.
Marcel Ciolacu kormányfő ugyanakkor pénteken a Facebook-oldalán bejelentette, hogy találkozóra hívja a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank szakértőit, illetve a kisvállalkozók, a bankok és a civil társadalom képviselőit egyeztetni a készpénzfizetés korlátozásáról.
Bejegyzésében a miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány intézkedésére reagálva a bankok növelni készülnek az illetékeiket.
Marcel Ciolacu kormányfő pénteken bejelentette: jövő hétre találkozóra hívja a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank szakértőit, illetve a kisvállalkozók, a bankok és a civil társadalom képviselőit egyeztetni a készpénzfizetés korlátozásáról.
Mint ismeretes, november elsejétől készpénzfizetési korlátozások léptek hatályba Romániában. Ezek szerint a jogi személyek és természetes személyek közötti bevételek és kifizetések napi felső határa 5000 lej személyenként. Emellett a jogi személyek pénztárában lévő készpénzösszeg a nap végén nem haladhatja meg az 50 000 lejt. Két természetes személy között naponta legtöbb 10 000 lejes készpénzfizetés történhet.
Az intézkedések hatályba lépését követően több romániai bank is bejelentette, emelik a készpénz-műveletek díjszabásait. A Hotnews.ro portál elemzése rámutat, az intézkedés a vidéki kisboltok tulajdonosait érinti a leginkább negatívan, hiszen vevőik többnyire készpénzzel fizetnek, ők pedig kötelesek a befolyt összegeket elhelyezni a vállalkozás számláján.
Az 5000 lejes készpénzfizetési korlát az adócsalás elleni fellépés egyik eszköze, és nem fogja érinteni a polgárokat – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő kedd este.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!