Mennyi az annyi? A szolgáltatóknak azt is közölniük kell, hogy milyen energiaárat terveznek április elseje után
Fotó: Jakab Mónika
Az energiaszolgáltatók november elsejétől kötelesek lesznek tájékoztatni ügyfeleiket arról, hogy 2025. április 1-jétől megszűnik az árplafon, közölniük kell, milyen árakat készülnek ezt követően alkalmazni, illetve azt is jelezniük kell, hogy mindenkinek jogában áll szolgáltatót váltani – derül ki az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) rendelettervezetéből. „Ez olyan, mintha a farkasokat bíznák meg a bárányok őrzésével” – kommentálta a helyzetet Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
2024. szeptember 20., 11:302024. szeptember 20., 11:30
Miközben a törvény kötelezi arra az ANRE-t, hogy tájékoztassa a fogyasztókat arról, mi történik a piacon, a hatóság a szolgáltatókat készül arra kényszeríteni, hogy havonta tájékoztassák a fogyasztókat arról, hogy az energiaárak plafonja 2025. április 1-jén lejár, és hogy a fizetendő ár a szerződésben szereplő ár lesz – irányította rá a figyelmet a Hotnews.ro hírportál.
Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület elnöke szerint ez a lépés ugyanaz a gyenge és nem hatékony megközelítés a szakhatóság részéről, mint amit évekkel ezelőtt is tanúsított.
Ismét pénzt fognak költeni a szolgáltatók az ANRE utasítására az úgynevezett ügyféltájékoztatásra, az ANRE tehetetlenségének és hozzá nem értésének köszönhetően.
– jelentette ki a szakember. Előrevetítette egyúttal, hogy a szolgáltatóknak a folyamattal járó költségei is a fogyasztók számláin fognak megjelenni.
Januárra véglegesítik a kiszolgáltatott energiafogyasztóknak szánt támogatások kritériumait – jelentette ki pénteken az energiaügyi miniszter.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
szóljon hozzá!