Nem túl felvillanyozó. Ársapka nélkül lehetnek olyan fogyasztók is, akiknek csaknem megduplázódik a villanyszámlája, hacsak nem sikerül csökkenteniük a fogyasztást
Fotó: Jakab Mónika
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le. A valóság pedig az, hogy – a jelenlegi fogyasztói besorolástól függetlenül – minden villanyszámla értéke nőni fog, hacsak nem sikerül csökkenteni a fogyasztást, vagy a jelenleg hatalmon levő bukaresti kormány ígéreteinek megfelelően nem hosszabbodik meg az ársapka időtartama a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében.
2024. november 27., 13:582024. november 27., 13:58
2024. november 27., 14:182024. november 27., 14:18
„Az Electrica Furnizare ajánlatokat küldött azoknak a háztartási ügyfeleknek, akiknek az áramszolgáltatási szerződése az év végén jár le. Az általunk elemzett ajánlat szerint két nagyon érdekes hír van” – mutatott rá szerdai elemzésében az Economica.net gazdasági portál az ársapka témájában.
Rámutattak: az első az, hogy az Electrica Furnizare az eddig megszokottól eltérően olyan árajánlattal áll elő, amely csak az év első felében, 2025. január 1. és 2025. június 30. között érvényes.
A második az az ár, amelyet 2025. április 1-je után fognak majd felszámítani az ügyfeleknek, addig ugyanis – legalábbis az eddigi jogszabályok szerint – az árakon marad az ársapka, utána viszont szabadpiaci árak lesznek érvényesek, ha a bukaresti kormány a már belebegtetett ígérgetéseinek megfelelően nem hosszabbítja meg az árkorlátozást.
Az energiaszolgáltatók november elsejétől kötelesek lesznek tájékoztatni ügyfeleiket arról, hogy 2025. április 1-jétől megszűnik az árplafon – áll az ANRE rendelettervezetében.
Vagyis jelen állás szerint március 31-ig az Electrica – a többi szolgáltatóhoz hasonlóan – a törvényben szereplő fogyasztási sávok által maximált árakat alkalmazza, azaz 0,68 lej, 0,80 lej és 1,3 lej, maximális árak a hálózati tarifákkal, adókkal és áfával együtt.
2025. április 1-jétől azonban a vállalat fogyasztástól függetlenül egységes árat javasol ügyfeleinek, amely 0,775 lej/kWh, és csak az aktív energiát (kWh) jelenti, s ehhez még hozzáadódnak az átviteli, elosztási tarifák és adók.
Az Electrica ügyfelei a fogyasztási hely szerinti elosztási területtől függően 1,35 lej/kWh és 1,48 lej/kWh közötti végső árakat fognak fizetni – írja az elemzés.
Amely szerint a jelenleg legalacsonyabb tarifát fizetők esetében 98 százalékos, a középső kategóriába besoroltak számára 68 százalékos, a nagyfogyasztók számára 3,8 százalékos lehet az áprilisi drágulás mértéke az ársapka megszüntetése esetén.
Azt viszont, hogy megszűnik-e az ársapka, nem lehet egyelőre biztosan kijelenteni, mint ahogy az ellenkezőjét sem. Tény, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök a múlt heti kormányülés elején úgy nyilatkozott, a kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Néhány nappal korábban Radu Oprea gazdasági miniszter a Szociáldemokrata Párt (PSD) 2025–2028-as kormányprogramjába foglalt gazdasági intézkedéseket ismertető sajtótájékoztatón beszélt az ársapka megtartásáról. Oprea szerint nem szabad kivezetni az energiaár-sapkát 2025 márciusában, annak addig érvényben kell maradnia, amíg megtalálják a megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
„Ki akarunk szállni ebből a rendszerből, mert a beszállítók szerepe nem ez az energiapiacon, és azt szeretnénk csinálni, amiben jók vagyunk: biztosítani az energiát, nem pedig a román állam által meghatározott árcsökkentéseket fizetni” – jelentette ki Daniela Dărăban, az Energiaszolgáltatók Egyesületeinek Szövetségének (ACUE) ügyvezető igazgatója egy október végi konferencián. Jelezte, hogy ha az árak ilyen módon történő maximalizálása folytatódik, az kezd káros lenni a piacra nézve, mivel nincs likviditás, nincs verseny. „Ha mondjuk két évig a nagykereskedelmi piac rendkívüli áremelkedése indokolta, most már egyáltalán nem indokolt, és kezd káros lenni” – mondta az ACUE igazgatója.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!