Millióknak dob mentőövet a román kormány támogatások, utalványok, az állam által garantált hitelkonstrukciók formájában

Millióknak dob mentőövet a román kormány támogatások, utalványok, az állam által garantált hitelkonstrukciók formájában

Fotó: Barabás Ákos

Négy pilléren nyugvó gazdasági mentőcsomagot dolgozott ki a bukaresti kormánykoalíció, a haszonélvezők között találjuk a kis- és közepes vállalkozásokat, a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban tevékenykedőket, illetve a lakosok egy részét – a legfiatalabbaktól a legidősebbekig.

Bálint Eszter

2022. április 11., 20:242022. április 11., 20:24

2022. április 11., 23:022022. április 11., 23:02

Támogatás Romániának – ezzel a címmel dolgozott ki gazdasági mentőcsomagot a bukaresti kormány. A koalíció hétfőn délután egyeztetett a tervezett, mezőgazdasági, szociális és ifjúsági tárgykörökbe csoportosított intézkedésekről. A 17,3 milliárd lejre (mintegy 3,5 milliárd euró) rúgó válságkezelési intézkedéseket hétfőn este jelentette be a hatalmon lévő három alakulat vezetője, Nicolae Ciucă kormányfő, a liberális párt (PNL), Marcel Ciolacu, a szociáldemokrata alakulat (PSD), valamint Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke.

Szerintük a most véglegesített intézkedéscsomag a háború okozta gazdasági válságra biztosít gyors, azonnali megoldásokat.

A Támogatás Romániának projekt a lakosság több mint fele számára nyújt valamilyen védelmet az áremelkedésekkel szemben – közölte Marcel Ciolacu PSD-elnök a kormánykoalíció hétfői ülését követő sajtótájékoztatón. „Az intézkedéscsomag válasz a jelenlegi nehéz helyzetre, és örülök, hogy együtt dolgozhattam ezen a terven Nicolae Ciucă miniszterelnökkel és Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel. „Ma véglegesítettük az egyes intézkedések részleteit, és egyeztettünk arról, hogy az egyes minisztereknek és a parlamentnek mit kell tennie annak érdekében, hogy a tervet minél hamarabb elfogadják és végrehajtsák” – jelentette ki a bukaresti képviselőház elnöki tisztségét betöltő Ciolacu. Hozzátette, a 17,3 milliárd lejre rúgó intézkedéscsomag nagy részét európai alapokból fogják finanszírozni.

A hétfőn este közzétett dokumentum alapján a csomag összköltségvetéséből 9 milliárd lej az uniós forrás, 8,3 milliárd pedig a román költségvetésből származik. A nagyobb tételek közül 300 millió eurót szánnak az áremelkedések kompenzálására, 200 millió eurót gazdasági befektetések ösztönzésére, 300 millió lejt a teherfuvarozó és személyszállítási társaságok támogatására, 200 millió eurót mezőgazdasági termékek hazai feldolgozásának finanszírozására.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az intézkedések ismertetésekor arra figyelmeztetett, hogy a következő időszakban mélyülni fog a gazdasági válság Romániában, ezért az államnak kötelessége beavatkozni. 

„Ilyen helyzetekben erős államra van szükségünk, abban az értelemben, hogy ott avatkozzon be, ahol szükséges, mert gazdasági válság van, amely az elkövetkező hónapokban tovább fog mélyülni. Az infláció növekedését látjuk az euróövezetben, a balti államokban, Németországban, Franciaországban, Olaszországban, és ez minden európai gazdaságot érinteni fog” – fejtette ki Kelemen. A kormányfőhelyettes szerint az intézkedések révén nőnek a költségvetési bevételek, így lesz miből segíteni az állami támogatásra szoruló társadalmi kategóriákat, és nem borul fel a költségvetés egyensúlya.

Támogatás a vállalkozásoknak

A gazdasági intézkedések között találjuk az építőipari árrobbanás nyomán szükségessé vált „árfelzárkózást”, aminek köszönhetően ki lehet igazítani a szerződésbe foglalt árakat, így nem lehetetlenülnek el az állami beruházások. Egymilliárd lejes költségvetéssel újraindul ugyanakkor májustól a 2014/807-es kormányhatározat által lehetővé tett, a beruházásokat ösztönző támogatási program.

A megugrott üzemanyagárak miatt bajba jutott fuvarozók eközben literenként 0,50 lejt írhatnak le kiadásaikból az állami támogatás részeként.

Galéria

Nicolae Ciucă kormányfő, a PNL, Marcel Ciolacu, a PSD, valamint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke ismertette a válságkezelő csomagot

Fotó: Videófelvétel

Amennyiben egy romániai kis- vagy közepes vállalkozás tevékenységét közvetlenül is negatívan befolyásolja az Ukrajnában zajló háború, 400 000 euróig terjedő támogatást kaphat, erre a célra legkevesebb 300 millió eurót irányoznának elő. Folytatódhat továbbá a kényszerszabadságolás és a Kurzarbeit támogatása.

Ami a mezőgazdaságot illeti, 200 millió euróból támogatják a feldolgozó ágazatot, illetve 100 millió euróval feltőkésítik az Unirea kereskedőházat, hogy ezáltal biztosítani lehessen a szükséges alapélelmiszer-készleteket.

Utalványok és minimálbér-emelés

A szociális intézkedések fejezete a leghosszabb a koalíciós ülés előtt nyilvánosságra került dokumentum szerint. A cél az alacsony jövedelmű polgárok megsegítése.

Azok a családok, ahol két szülő legalább két gyereket nevel, illetve azok az egyszülős családok, ahol az átlagos havi bevétel nem éri el a 600 lejt – a becslések szerint összesen 151 ezer háztartás – kéthavonta 50 eurós utalványt kapnak, amelyekből hat alapélelmiszert lehet vásárolni.

Hasonló támogatásban részesül a garantált minimális jövedelemben részesülő mintegy 168 ezer személy, 864 533 fogyatékkal élő személy, valamint 3 498 875 olyan nyugdíjas, akinek a havi juttatása nem éri el az 1500 lejt. A 4 682 408 haszonélvezőre 936 481 600 eurót fordít a román állam a dokumentum szerint, ami az idei évre prognosztizált hazai össztermék (GDP) 0,35 százalékának felel meg.

Az alacsony jövedelmű családokban élő diákok eközben az év végéig havonta – leszámítva a vakációt – kapnak egy 30 eurós értékjegyet, amelyből az alapélelmiszerek mellett tanszereket és ruházati cikkeket vásárolhatnak. A jelenleg is szociális ösztöndíjban részesülő 156 ezer diákról van szó, a rájuk fordított összeg pedig az év végéig eléri a 32 760 000 eurót, vagyis a GDP 0,012 százalékát.

A minimálbér 200 lejjel történő emelését is jóváhagyták, és ez a különbözet adómentes lenne.

„Vagyis a 200 lej úgy kerül az alkalmazott zsebébe, hogy a munkáltatónak semmit sem kell az államnak is fizetnie” – magyarázta Nicolae Ciucă.

A mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban eközben – az építőiparhoz hasonlóan – bruttó 3000 lejre emelik a minimálbér összegét, és a mezőgazdasági termékek Romániában történő feldolgozására 10 százalékos támogatást nyújt az állam, hogy az ország ne nyersanyagot, hanem már feldolgozott terméket exportáljon.

Az étkezési utalványok értéke június elsejétől 30 lejre nő.

Nicolae Ciucă miniszterelnök hétfőn este elmondta, az intézkedések többsége május 1-jétől lép hatályba, és ezek év végéig lesznek érvényesek. Csak az uniós alapokból finanszírozott programok folytatódnak 2022. december 31-e után is. A kormányfő hozzátette, a koalíció az eredeti tervekkel ellentétben nem döntött a törlesztőrészletek ideiglenes felfüggesztéséről. „Megvitattuk ezt az intézkedést a pénzügyminiszterrel. A kormánykoalícióban azonban úgy ítéltük meg, hogy a helyzet további elemzésre szorul, így egyelőre elhalasztottuk az erről szóló döntést” – jelentette ki Ciucă.

Adrian Câciu pénzügyminiszter a sajtótájékoztatón hozzátette, a kormány egyeztet a témában a romániai bankok képviselőivel. Szerinte figyelembe kell venni, hogy a törlesztőrészletek kifizetésének elhalasztása nem feltétlenül könnyít az ügyfelek helyzetén, ha a kamatok emelkednek, mert végül törlesztéskor nagyobb összegű részletek fizetésére kényszerülnek. Leszögezte: a törlesztőrészletek elhalasztása akkor lesz aktuális, ha a kamatlábak stabilizálódnak, ami kiszámíthatóvá teszi a lehetőséggel élni kívánó ügyfelek számára a döntésük árát. A tervezett hitelmoratóriumot 12 hónapra igényelhették volna a bajba jutott törlesztők; 50 ezerre becsülik azoknak a körét, akik élnének a törlesztés felfüggesztésének lehetőségével.

Eközben a kórházban kezelt betegek és az idősotthonok lakói egyaránt bőségesebb és finomabb ellátásra számíthatnak, a kormány ugyanis megkétszerezte, és napi 22 lejre emelte a páciensek, illetve az idősek étkeztetésére fordítható összegeket.

Segítség a fiataloknak

A fiatalokat megcélzó intézkedések két pillérre épülnek. Az egyik a Family start program, amelynek keretében az állam az összeg 80 százalékáig garanciát vállal egy legtöbb 75 ezer lejes bankkölcsönre, amelyből hétüléses családi autót lehet vásárolni, fizetni lehet a gyerek bölcsődei, óvodai, after school elhelyezésével járó költségeket, finanszírozni lehet az egyetemi tanulmányokkal járó kiadásokat, az albérletet, a lakásvárláshoz szükséges előleget. A feltétel: a hitelt igénylőnek 18 és 45 év közöttinek kell lennie, a fiatal család nettó bevételei pedig nem haladhatják meg a havi nettó 7500 lejt. Legtöbb 10 ezer haszonélvezővel terveznek.

Emellett Student Invest néven diákhitelprogramot indítanak, amelynek keretében az állam szintén 80 százalékig garanciát vállal egy legtöbb 50 ezer lejes hitelre, amelynek összegéből az igénylő egyetemi tanulmányait és az azzal járó kiadásokat finanszírozhatja. A 18–31 évesek igényelhetik ezt a diákhitelt, és szintén 10 ezer haszon­élvezővel számol a kormány.

korábban írtuk

„Menteni a menthetőt”: támogatásokról, a gazdasági válságkezeléssel kapcsolatos lépésekről dönthet hétfőn a bukaresti koalíció
„Menteni a menthetőt”: támogatásokról, a gazdasági válságkezeléssel kapcsolatos lépésekről dönthet hétfőn a bukaresti koalíció

Támogatásokról, a gazdasági válságkezeléssel kapcsolatos lépésekről, szociális juttatásokról is döntenek hétfőn a kormánykoalíció vezetői.

Az intézkedéscsomag arról is rendelkezik, hogy az állami gondozásban lévő gyerekek étkeztetésére fordított összeget – az életkoruktól függően – a jelenlegi napi 12 lejről 16 lejre, illetve 16,6 lejről 22 lejre emelik. Az állami gondozásban lévő gyerekek személyes szükségleteire fordított havi összeget 28 lejről 150 lejre emelik; 58,5 százalékkal nő az állami gondozott gyerekek ruházatára és tanszereire fordítható éves összeg; a jelenlegi 630 lejről 900 lejre növelik a nevelőszülőknél elhelyezett gyerekek ellátásának támogatását. Ugyanakkor a jelenlegi 300 helyett 5000-en iratkozhatnak fel idén az állami lombikprogramra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét