Mentőcsomag készül. A lakosságot támogató intézkedéseket mutathat be hétfőn a bukaresti kormány
Fotó: Jakab Mónika
Támogatásokról, a gazdasági válságkezeléssel kapcsolatos lépésekről, szociális juttatásokról is döntenek hétfőn a kormánykoalíció vezetői. Kelemen Hunor kormányfőhelyettes, az RMDSZ elnöke a Krónikának elmondta: a kis- és közepes vállalkozások segítésével, de a nagy cégek támogatásával is igyekeznek élénkíteni a gazdaságot, és „menteni a menthetőt”.
2022. április 10., 19:382022. április 10., 19:38
Utalványok az alapélelmiszerek vásárlására a szegénységben élő, illetve az alacsony jövedelmű családoknak (50 euró/utalvány kéthavonta az idei év végéig), havi utalványok az oktatási időszakban a szociális ösztöndíjas diákoknak (30 euró/utalvány), az alkalmazottak étkezési utalványának megemelése 30 lejes értékre, hitelmoratórium – sajtóértesülések szerint ezeket a lépéseket is tervezi a kormány a készülő mentőcsomag keretében.
„A végleges döntések gazdasági, szociális kérdéseket érintenek. Olyan beruházásokról, támogatásokról is egyeztetünk, amelyekkel a gazdaságot élénkíteni lehet, illetve menteni, ami menthető. A hét folyamán sürgősségi kormányrendeletet tervezünk beterjeszteni, az közberuházások keretében zajló építkezések ügyében.
– mondta az RMDSZ elnöke.
A Ziarul Financiar a napokban arról írt, hogy átlagosan 170,10 lejbe került az építőiparban használt szendvicspanelek négyzetmétere márciusban, míg egy évvel korábban 76,70 lej volt az átlagár. A nemesvakolatok ára 40, a tégláé 36 százalékkal emelkedett. A lap az ágazati vállalkozók véleményére hivatkozva azt írta, idén nagymértékben emelkedni fog a fizetésképtelenné váló, csődbe jutott építkezési cégek száma.
Segítenének, ahol tudnak. Az építőiparban „árfelzárkozást” terveznek Kelemen Hunor szerint
Fotó: Jakab Mónika
Néhány nappal ezelőtt Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök is arról beszélt, hogy az építőanyagok árával kapcsolatos rendelet prioritást jelent a kormány számára. Mint fogalmazott: országszerte stagnálnak a beruházások az építőanyagok drágulása miatt, amit „az ostoba ukrajnai háború” idézett elő.
Megerősítette: lesznek szociális jellegű döntések a rászorulók számára. Arról tájékoztatott, hogy a hosszú ideje halogatott offshore-törvény is terítékre kerül a héten. Mint ismeretes, ez jelentené az első lépést ahhoz, hogy 2026 magasságában elkezdődhessen a Fekete-tengeri gázkitermelés a nagyobbik lelőhelyen.
Kelemen Hunor lapunknak azt is elmondta: a kis- és középvállalkozásokat is egy kisebb, úgynevezett minimis állami támogatásba részesítenénk, a nagy cégek esetében pedig nagyobb mértékű támogatással próbálják segíteni versenyképességük megőrzésében, valamint abban, hogy meg tudják tartani piacaikat. Megerősítette: lesznek szociális jellegű döntések a rászorulók számára. Arról tájékoztatott, hogy a hosszú ideje halogatott offshore törvény is terítékre kerül a héten. Ez jelentené az első lépést ahhoz, hogy 2026 magasságában elkezdődhessen a Fekete-tengeri gázkitermelés a nagyobbik lelőhelyen.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szombaton tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy hétfőn ismertetik a Támogatás Romániának elnevezésű gazdasági és szociális intézkedéscsomagot.
Amint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szombati sajtótájékoztatóján szintén arról beszélt, hogy a mai koalíciós ülés után ismertetik a lakosság és a gazdaság védelmét célzó, 17,3 milliárd lejes összértékű, Támogatás Romániának elnevezésű gazdasági és szociális intézkedéscsomagot. Megemlítette azt is, hogy több a gazdaság védelmét célzó, mint a szociális jellegű intézkedés a csomagban. Ugyanazon a sajtótájékoztatón Marius Budăi munkaügyi és társadalmi szolidaritásért felelős miniszter kijelentette, hogy a Támogatás Romániának intézkedéscsomag kedvezményezettjei közé mintegy 12 millió személy sorolható.
Saját maguk tiszteletére emelhetik poharukat a csíkszeredai sörgyárban, mely immár 50 éve működik a székelyföldi városban. A kezdetekhez képest óriásit fejlődött a bő két évtizede egy multinacionális vállalat tulajdonában lévő sörgyár.
Az elkövetkező időszakban hat új mozdonyt szállít le romániai és magyarországi vasúttársaságoknak – jelentette be a Softronic Craiova gördülőállomány-gyártó a világ legnagyobb vasúti vásárán, az immár 14. alkalommal megszervezett Innotranson.
Aláírták pénteken a Prut folyó romániai és moldovai köztársaságbeli partját összekötő híd építésére vonatkozó szerződést – közölte a Facebookon Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Elindították pénteken 10 órakor a Zöldház program 2024-es kiírását; az északnyugati régió számára elkülönített, összesen 274,29 millió lejes támogatási keret alig két perc alatt kimerült – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium.
Jelentősen rontott a román gazdaság 2024-es növekedésére vonatkozó előrejelzésein az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) csütörtökön közzétett jelentésében.
Az informatika az a terület, ahol az elmúlt évben a legnagyobb mértékben, átlagosan havi 10 ezer lejre emelkedtek a munkavállalók bérezési elvárásai – derül ki egy online munkaközvetítő platform csütörtökön közzétett elemzéséből.
Románia előrelépést tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás folyamatában, és a jelenlegi ütemet tartani fogja – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A nemrég szinte bezárt marosludasi cukorgyár a tulajdonosváltást követően immár napi 24 órában üzemel, hogy feldolgozza a félezer erdélyi gazdától érkező nyersanyagot. A cukorgyár 8800 hektár cukorrépaföldre kötött szerződést.
A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogasztó, a vásárló fizeti majd meg.
A román GDP éves növekedése 2024-ben 1,8 százalékra mérséklődik, ami az első félévben tapasztalt pozitív tendenciák ellenére jóval elmarad a korábban becsült 3 százaléktól – állapították meg friss elemzésükben a kolozsvári BBTE munkatársai.
szóljon hozzá!