Jobban megy. Romániában is nagyobb volt a mezőgazdasági termelés tavaly
Fotó: Pinti Attila
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben éves összevetésben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
2024. november 13., 15:322024. november 13., 15:32
Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerdai közleményében emlékeztettek, hogy 2022-ben az EU mezőgazdasági termelésének értéke 19 százalékkal nőtt az előző évhez képest, elérve a történelmi csúcsnak számító 545,4 milliárd eurót.
és elsősorban a termelés volumenének 2,3 százalékos visszaesésével magyarázható. A mezőgazdasági termékek és szolgáltatások nominális ára enyhén – 0,8 százalékkal – emelkedett.
Noha az EU egészében éves viszonylatban csökkent tavaly a mezőgazdasági termelésé értéke, tíz tagállam – köztük Románia is – növekedést könyvelhetett el.
Az EU tavalyi mezőgazdasági termelésének 51 százaléka (273,6 milliárd euró, 6 százalékkal kevesebb, mint 2022-ben) a növényekből származott, 39,9 százalék (214,3 milliárd euró, 2 százalékkal több, mint 2022-ben) pedig az állattartásból. A fennmaradó 9,2 százalékot a mezőgazdasági szolgáltatások (25,4 milliárd euró) és a nem mezőgazdasági tevékenységek (23,8 milliárd euró) tették ki.
Az Eurostat adataiból az is kiderül, hogy
Franciaország (95,8 milliárd euró), Németország (76,1 milliárd euró), Olaszország (73 milliárd euró) és Spanyolország (65,6 milliárd euró). Ezeket Hollandia (41,5 milliárd euró), Lengyelország (36,8 milliárd euró) és Románia (22,2 milliárd euró) követte. Ez a hét tagállam együttesen az uniós mezőgazdasági termelés értékének háromnegyedét (76,5 százalékát) adta 2023-ban – közölte az Agerpres.
Az idei év első tíz hónapjában 3,18 milliárd kilowattóra (kWh) villamos energiát termeltek a fotovoltaikus erőművek, ami 55,1 százalékkal több a tavalyi év ugyanezen időszakában jegyzettnél – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nemcsak itthon, hanem európai viszonylatban is döbbenetes magasságokban a kolozsvári albérletárak: a kincses város egy felmérés szerint uniós éllovas, ha az átlagfizetéshez viszonyítjuk egy belvárosi kis lakás bérleti díját.
Az idei első tíz hónapban 24,21 milliárd euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya, ami növekedést jelent a 2023 azonos időszakában jegyzett 18,45 milliárd euróhoz képest – vont mérleget pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest 0,6 százalékponttal 5,6 százalékra nőtt a munkanélküliségi ráta Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adatsoraiból.
Idén októberben szeptemberhez képest 40 lejjel (0,8 százalékkal) 5268 lejre nőtt a romániai nettó átlagbér – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Partneri együttműködést kötött az ország legnagyobb pénzintézetével, a Transilvania Bankkal a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT), amely az elmúlt hét végén tartotta tisztújító küldöttgyűlését Kolozsváron.
Szerda esti Facebook-bejegyzése szerint Sebastian Burduja energiaügyi miniszter arra törekszik, hogy a 2025. április elseje utáni energiaszámlák ne terheljék meg jelentősen a háztartások költségvetését.
Törölte a képviselőház szerdai ülésén a 2024/32-es sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvény tervezetéből azt az előírást, amely energiatárolásra kötelezte volna a napelemet telepített áramtermelő-fogyasztókat.
A romániai munkáltatók 76 százaléka mondta azt, hogy karácsonyra különböző juttatásokkal készül kedveskedni alkalmazottainak egy friss felmérés szerint.
Romániát „nagymértékű” áramkimaradások veszélye fenyegeti az energiaimporttól való fokozott függőség miatt – kongatta meg a vészharangot az energiaügyi minisztérium.
szóljon hozzá!