Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A fogyasztók megsegítése érdekében a kormánykoalíció mérlegeli az üzemanyag jövedéki adójának mérséklését és az élelmiszerek áfájának nullára csökkentését – jelentette ki kedden Florin Spătaru gazdasági miniszter, hangsúlyozva azonban, figyelembe kell venni azt is, hogy mindez milyen terhet róna a költségvetésre, illetve hogyan hatna a beruházásokra.
2022. március 15., 16:342022. március 15., 16:34
A gazdasági miniszter Nicolae Ciucă kormányfővel együtt részt vett az Uzina Mecanică Bucureşti (UMB) és a General Dynamics European Land Systems Romania (GDELS) közötti közös vállalat létrehozásáról szóló megállapodás aláírási ünnepségén.
„A kormány szintjén szó volt erről, de jelenleg nem tudok választ adni. Meg kell néznünk, milyen terheket róna az intézkedés a büdzsére. Románia nagy beruházásokat vett tervbe, amelyeket meg is akar valósítani, ezért minden intézkedésnek meg kell vizsgálni a súlyát. Minden bizonnyal egy olyan javaslattal fogunk előállni, amit mindenki el tud fogadni” – idézi az Agerpres a miniszter nyilatkozatát.
Arra a felvetésre, hogy Magyarország és Franciaország már bevezette az árstopot az üzemanyagokra, Spătaru azt felelte, hogy a két említett ország gazdasága „különbözik a Romániáétól”.
Arra a kérdésre, hogy a kormány fontolgatja-e a nullaszázalékos áfakulcs bevezetését az élelmiszerekre, a miniszter azt mondta, erről is tárgyaltak a koalícióban, részletekkel azonban nem kívánt szolgálni, úgy véli, erről a mezőgazdasági miniszternek kell beszámolnia.
A tárcavezető ismét nyomatékosította, a kormány figyelemmel kíséri a történéseket, ugyanakkor arról biztosította a lakosságot, hogy az ellátás zavartalan, a készletekből biztosítani tudják az élelmiszereket, és az exportokat sem kell csökkenteni jelenleg.
„Arra bátorítom az embereket, ne foglalkozzanak a fejadagok bevezetéséről vagy az élelmiszerhiányról szóló rémhírekkel” – szögezte le a miniszter.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
szóljon hozzá!