Fotó: Pixabay.com
A BCR közgazdászai lefelé módosították az idei évre vonatkozó inflációs előrejelzésüket: az új cél 8 százalék a korábban becsült 8,7 százalék után. Az infláció leglátványosabban a második negyedévben fog csökkenni Romániában a friss prognózis szerint.
2023. február 09., 13:032023. február 09., 13:03
„Az alacsonyabb határidős nyersanyagárak és az alacsonyabb energiaárak miatt lefelé módosítjuk az év végi inflációs előrejelzésünket. Az inflációs nyomás az első negyedév után enyhülni fog az energiaár-összetevő kedvező alakulásának köszönhetően. Az év végére 8 százalékos inflációt várunk a korábban becsült 8,7 százalékhoz képest” – fogalmazták meg a BCR közgazdászai a Wall-street.ro gazdasági portál által idézett prognózisukban.
A BCR optimizmusa elsősorban az alacsonyabb energiaárakhoz kapcsolódik, figyelembe véve az uniós szinten meghatározott energiaár-plafonokat. Az elkövetkező időszakban várhatóan az alapanyagárak is csökkennek, miután a határidős nyersanyagárak a közelmúltban csökkentek – áll az előrejelzésben.
„Miután 2022-ben történelmi csúcsokat ért el, a globális energiapiac idén valószínűleg stabilabb lesz, enyhe téllel és »nyugodtabb« energiaárakkal. A határidős jegyzések azt jelzik, hogy a villamosenergia- és földgázárak 2023-ban mérséklődnek, még ha jelentősen az elmúlt 5 év átlaga felett maradnak is” – vélik a BCR közgazdászai.
A prognózis szerint ugyanakkor a jegybank által az inflációs nyomás nyomon követésére használt maginfláció (az infláció, amelyből az olyan volatilis árakat, mint az élelmiszerek, az energia, a dohányáruk, kivonják) várhatóan idén februárban valamivel 15 százalék felett tetőzik, és az év utolsó negyedéig 10 százalék felett marad.
Elkerüli idén a recessziót Románia gazdasága, a bruttó hazai termék (GDP) növekedése azonban 2023-ban 2,5 százalékra lassul, ami egyértelműen elmarad az egy évvel korábban becsült 4,7 százalékos ütemtől – vetíti előre a BBTE kutatócsoportja.
„Úgy véljük, hogy a maginfláció valószínűsíthető csökkenése némi lélegzetvételnyi mozgásteret adhat a román jegybanknak a kamatlábak tekintetében, különösen mivel más közép- és kelet-európai központi bankok már jelezték a kamatemelési ciklus végét” – állapítják meg a BCR közgazdászai, akik arra számítanak, hogy a Román Nemzeti Bank 2023-ban 7 százalékon tartja az irányadó kamatlábat.
Előrejelzésük szerint az éves infláció 2024 végére 5 százalék körüli szintre csökken, ami középtávon még mindig a Román Nemzeti Bank (BNR) 2,5 +/– 1 százalékos becslésének felső határa felett van.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!