Fotó: Pixabay.com
A BCR közgazdászai lefelé módosították az idei évre vonatkozó inflációs előrejelzésüket: az új cél 8 százalék a korábban becsült 8,7 százalék után. Az infláció leglátványosabban a második negyedévben fog csökkenni Romániában a friss prognózis szerint.
2023. február 09., 13:032023. február 09., 13:03
„Az alacsonyabb határidős nyersanyagárak és az alacsonyabb energiaárak miatt lefelé módosítjuk az év végi inflációs előrejelzésünket. Az inflációs nyomás az első negyedév után enyhülni fog az energiaár-összetevő kedvező alakulásának köszönhetően. Az év végére 8 százalékos inflációt várunk a korábban becsült 8,7 százalékhoz képest” – fogalmazták meg a BCR közgazdászai a Wall-street.ro gazdasági portál által idézett prognózisukban.
A BCR optimizmusa elsősorban az alacsonyabb energiaárakhoz kapcsolódik, figyelembe véve az uniós szinten meghatározott energiaár-plafonokat. Az elkövetkező időszakban várhatóan az alapanyagárak is csökkennek, miután a határidős nyersanyagárak a közelmúltban csökkentek – áll az előrejelzésben.
„Miután 2022-ben történelmi csúcsokat ért el, a globális energiapiac idén valószínűleg stabilabb lesz, enyhe téllel és »nyugodtabb« energiaárakkal. A határidős jegyzések azt jelzik, hogy a villamosenergia- és földgázárak 2023-ban mérséklődnek, még ha jelentősen az elmúlt 5 év átlaga felett maradnak is” – vélik a BCR közgazdászai.
A prognózis szerint ugyanakkor a jegybank által az inflációs nyomás nyomon követésére használt maginfláció (az infláció, amelyből az olyan volatilis árakat, mint az élelmiszerek, az energia, a dohányáruk, kivonják) várhatóan idén februárban valamivel 15 százalék felett tetőzik, és az év utolsó negyedéig 10 százalék felett marad.
Elkerüli idén a recessziót Románia gazdasága, a bruttó hazai termék (GDP) növekedése azonban 2023-ban 2,5 százalékra lassul, ami egyértelműen elmarad az egy évvel korábban becsült 4,7 százalékos ütemtől – vetíti előre a BBTE kutatócsoportja.
„Úgy véljük, hogy a maginfláció valószínűsíthető csökkenése némi lélegzetvételnyi mozgásteret adhat a román jegybanknak a kamatlábak tekintetében, különösen mivel más közép- és kelet-európai központi bankok már jelezték a kamatemelési ciklus végét” – állapítják meg a BCR közgazdászai, akik arra számítanak, hogy a Román Nemzeti Bank 2023-ban 7 százalékon tartja az irányadó kamatlábat.
Előrejelzésük szerint az éves infláció 2024 végére 5 százalék körüli szintre csökken, ami középtávon még mindig a Román Nemzeti Bank (BNR) 2,5 +/– 1 százalékos becslésének felső határa felett van.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!