Bár az arany mennyisége a Földön véges, és a kitermelésének költségei folyamatosan emelkednek, továbbra is fontos szerepet játszik a globális gazdaságban és a befektetési stratégiákban
Fotó: Pexels
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
2025. május 11., 12:292025. május 11., 12:29
A Földön található arany mennyisége és annak eloszlása az emberiség körében régóta foglalkoztatja a kutatókat és a gazdasági elemzőket. A Profit.ro portál cikke szerint a jelenlegi adatok alapján az emberiség által eddig kitermelt arany mennyisége körülbelül 190 000 tonna, ami egy 21,4 méter élhosszúságú kockában férne el.
A Föld belsejében még jelentős mennyiségű arany található, azonban kitermelése technológiai és gazdasági kihívásokkal jár. A US Geological Survey becslése szerint körülbelül 50 000 tonna arany található még a földkéregben, amely gazdaságosan kitermelhető lenne.
Ezen kívül az óceánok mélyén is hatalmas aranykészletek rejtőznek. Egyes becslések szerint az óceánokban található arany mennyisége elérheti a 2,5 kilogrammot személyenként, ami összesen több millió tonnát jelentene. Azonban a jelenlegi technológiai szinten ennek kitermelése nem gazdaságos.
Az amerikai aranytartalék több mint 75 százalékát teszi ki az ország devizatartalékainak. A készletek jelentős részét a Fort Knox-i aranyraktárban őrzik, amely az Egyesült Államok egyik legbiztonságosabb létesítménye.
Kína aranytartaléka 2024-ben elérte a 4,9 százalékát az ország teljes devizatartalékának, ami még mindig alacsonyabb a globális átlagnál, amely körülbelül 16 százalék.
Bár 2024 májusában és júniusában átmenetileg szüneteltették a vásárlásokat, szakértők szerint ez csak ideiglenes lépés volt, és Kína hosszú távon továbbra is növelni kívánja aranytartalékait.
Elutasította kedden a képviselőház az ország aranytartalékának hazahozatalát célzó törvényjavaslatot, amelyet még Liviu Dragnea volt PSD-elnök kezdeményezett.
Az ország lakosságát tekintve, amely körülbelül 19 millió fő, az egy főre jutó aranytartalék megközelítőleg 5,7 gramm. Ez az érték alacsonyabb, mint a globális átlag, amely személyenként 23,75 gramm. A lakosság által birtokolt arany mennyiségéről nincsenek pontos adatok, azonban a befektetési célú arany iránti kereslet növekedése és a nemesfémek iránti érdeklődés alapján feltételezhető, hogy a magánszemélyek is jelentős mennyiségű aranyat tartanak birtokukban.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!