Fotó: Pixabay.com
Elutasította kedden a képviselőház az ország aranytartalékának hazahozatalát célzó törvényjavaslatot, amelyet még Liviu Dragnea volt PSD-elnök kezdeményezett.
2021. április 27., 15:232021. április 27., 15:23
2021. április 27., 15:242021. április 27., 15:24
A tervezet a Román Nemzeti Bank jogállására vonatkozó 2004/312-es törvény 30. cikkelyét módosítaná.
a jegybankot pedig kötelezné, hogy 20 napon belül nyújtson be jelentést a parlament és a kormány elé a külföldön tárolt tartalékokról, illetve azokról az okokról, amelyek a nemzeti tartalékok csökkenéséhez vezettek vagy vezethetnek.
A törvénytervezetet két volt képviselő, Liviu Dragnea és Şerban Nicolae nyújtotta be. 2019. november 20-án Klaus Iohannis államfő kérte a tervezet újbóli megfontolását.
A parlamenti vita során Oana Florea, a PSD képviselője azzal érvelt, hogy Románia fizet azért, hogy aranytartalékának 60 százalékát Londonban őrizzék.
– mondta.
Dan Vîlceanu liberális párti törvényhozó viszont azon a véleményen volt, hogy a tervezet ellentétes az ország érdekeivel, mivel
Vîlceanu arra is felhívta a figyelmet, hogy az aranytartalék Londonból való hazaszállítása horribilis összegbe kerülne az államnak.
Az AUR frakcióvezetője, George Simion úgy vélekedett, hogy a nemzeti szuverenitásról van szó, és hogy csökkenteni kell a külföldön tárolt hazai aranytartalék arányát. Simion kérte a tervezet visszaküldését a szakbizottságoknak, ezt azonban elutasította a ház.
Alfred Simonis PSD-s frakcióvezető azzal érvelt, hogy a hazaszállítás költségei nagyok ugyan, de Románia mindenképpen fizeti évente a londoni tárolás költségeit. „Függetlenül attól, hogy szükséges-e az Európai Központi Bank jóváhagyása, nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy az arany Románia tulajdona, a mi tulajdonunk” – mondta.
Az USR PLUS frakcióvezetője, Ionuţ Moşteanu emlékeztette a testületet, hogy a javaslat Liviu Dragneától származik, aki két évvel ezelőtt, az EP-választások előtt nyújtotta be, mivel megijedt attól, hogy csökken a népszerűsége. A javaslat azonban populista, és semmi köze a fiskális politikához – jelentette ki Moşteanu.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
Călin Georgescu független jelölt a zt nyilatkozta a felmérések eredményeinek közzététele után, hogy a román nép békét akar, és ezt az óhaját „nagyon hangosan” fejezte ki.
Marcel Ciolacu, a PSD vezetője az eredmények ismertetése után az nyilatkozta, hogy a mai (vasárnapi – szerk.) választás az egyensúlyról és a stabilitásról szólt.
A várakozásoknak megfelelően Marcel Ciolacu miniszterelnök nyerte a romániai államfőválasztás első fordulóját, benyűjtve a szavazatok 25 százalékát az exit poll adatok szerint.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
Az Országos Audiovizuális Tanács vasárnap tájékoztatta a Központi Választási Irodát és az Állandó Választási Hatóságot arról, hogy bizonyos internetes oldalak közzétették a választási exit poll felmérések eredményeit, ami sérti a választási törvényt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint elérte a 30 százalékos érvényességi küszöböt a bukaresti referendumon vasárnap szavazók aránya.
Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje elnöke vasárnap reggel a szavazata leadása után kijelentette, hogy hamis információk terjednek az államelnökjelöltségtől való visszalépéséről.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 80 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Vizsgálat indult Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy a szavazófülkében felvételt készített a szavazólapjáról – tudta meg vasárnap rendőrségi forrásokból az Agerpres.
szóljon hozzá!