Fotó: MTI/Rosta Tibor
Románia megtámadja az Európai Unió bíróságán a nemzetközi szállítást végző járművezetők munkakörülményeit is meghatározó európai mobilitási csomagot. Lucian Bode közlekedési miniszter a bukaresti közszolgálati rádiónak elmondta, a nyolc uniós tagállam fellebbezése ellenére elfogadott mobilitási csomag diszkriminatív, és elbátortalanítja a kelet-európai közúti szállítókat.
2020. augusztus 25., 17:382020. augusztus 25., 17:38
A tárcavezető szerint az új rendelkezések több milliárd eurós veszteséget okoznak majd Románia gazdaságának. „Közel 6 milliárd euró a nemzetközi áruszállítás éves bevétele. 20 ezer cég, 60 ezer kamion, 165 ezer kisebb teherautó, 310 ezer sofőr” – sorolta Bode az ágazat sarokszámait.
Az új szabályok értelmében ugyanis a sofőröknek három- vagy négyhetente haza kell menniük, nem tölthetik a vezetőfülkében a kötelezően előírt heti rendes pihenőidőt, a munkáltató pedig köteles megfelelő szállást intézni a pihenéshez.
A határátlépést rögzítik a járművek tachográfjai, így ellenőrizhető lesz, hogy egy ország területén belül ugyanazon járművel végzett két kabotázsművelet között betartották-e a kötelező négynapos várakozási időt. Ez azt biztosítja, hogy ne legyen mód a kabotázs szabályait alkalmazva rendszerszerűen fuvarozni egy adott országban. A gépjárműveknek legalább nyolchetente vissza kell térniük a cég központi telephelyére. Megszűnnek ugyanakkor a járművezetők díjazásában tapasztalt jelentős eltérések.
A csomag ellenzői – köztük Románia és Magyarország is – úgy látják, az új szabályok egyebek mellett bürokratikus többletterhet rónak a közép- és kelet-európai fuvarozási vállalatokra, és veszélyeztetik az uniós versenyképességét.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
szóljon hozzá!