2008. február 13., 00:002008. február 13., 00:00
A magas januári inflációs szintet elsősorban az alapélelmiszerek és a szolgáltatások árának növekedése eredményezte. Az élelmiszerek ára közel 0,9 százalékkal, a nem élelmiszer termékeké 0,37 százalékkal, míg a szolgáltatásoké 2,12 százalékkal lett több. 2007 januárjától egyébként mostanig az élelmiszerekért és a szolgáltatásokért átlagban mintegy tíz százalékkal kellett többet fizetni. A szolgáltatások közül a legjelentősebb árgyarapodást a postai, a távközlési és a légi közlekedés ágazataiban tapasztaltak. A piaci szakértők egy hónappal ezelőtt már jelezték, hogy a lej értékvesztése az euróval szemben jelentősen befolyásolja majd az árakat is, főképp azon szolgáltatások esetében, ahol a tarifa más devizában van megszabva. A lej egyébként közel 4,7 százalékos térvesztést regisztrált az euróval szemben.
A vásárlóerő csökkenése az ipari termelés jelentős, szinte tízszázalékos növekedése mellett jelentkezett. A jegybank képviselői ezt a kormány béremelési politikájának tudták be, amely sok esetben meghaladta a termelés által adott lehetőségeket.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.