Fotó: Borbély Fanni
Jövő év január 1-jétől 5 százalékkal nőnek a bérek a közszférában, az intézkedés azonban nem terjed ki a 2023-ban fizetésemelésben részesült közalkalmazottakra és azokra, akiknek a bérét külön törvény szabályozza – nyilatkozta a csütörtöki kormányülés után Mihai Constantin, a kabinet szóvivője.
2023. december 21., 15:382023. december 21., 15:38
Bejelentése szerint ezen elv alapján nem részesülnek az 5 százalékos béremelésben a tanügyi és az igazságügyi alkalmazottak, de sem az országos adóhatóság, sem az egészségbiztosítási pénztárak alkalmazottai.
Az erről szóló jogszabály tervezetét még az év vége előtt elfogadja a kormány – idézte a szóvivőt az Agerpres hírügynökség.
Megjelent péntek este a Hivatalos Közlönyben a jövő évi állami kiadásokat szabályozó egyes pénzügyi-költségvetési intézkedésekről szóló sürgősségi rendelet.
A tanügyi szakszervezetek tájékoztatása szerint a kormányfővel és az illetékes miniszterekkel folytatott csütörtöki megbeszéléseken megállapodtak: 2024-ben az oktatásban átlagosan 20 százalékkal fognak nőni a bérek.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
szóljon hozzá!