A májusban sztrájkoló tanügyi alkalmazottak ismét beszüntethetik a munkát, ha nem emelik megfelelő mértékben a bérüket
Fotó: Radu Tuta/Agerpres Foto
A romániai tanügyi szakszervezetek tájékoztatása szerint a kormányfővel és az illetékes miniszterekkel folytatott csütörtöki megbeszéléseken megállapodtak, hogy 2024-ben az oktatásban átlagosan 20 százalékkal fognak nőni a bérek, és erről külön sürgősségi rendeletet adnak ki.
2023. december 14., 16:132023. december 14., 16:13
2023. december 14., 16:212023. december 14., 16:21
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint egyeztetniük kellett a kormánnyal, mivel a közvitára bocsátott „salátatörvény” tervezete nem tért ki az oktatásban vezető funkciókat betöltők bérezésére. Szerepeltek benne a pedagógusok, az oktatási kisegítő személyzet, a kisegítő személyzet, de a vezetői tisztségek nem, és ezt korrigálni kellett – magyarázta Nistor, hozzátéve, hogy ez a probléma nagyon gyorsan meg fog oldódni. Simion Hăncescu, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke elmondta, az oktatási béremelésekre a kormány külön sürgősségi rendeletet ad ki.
Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint a felsőoktatásban is emelkedni fognak jövőre a fizetések, január elsejétől 13, június elsejétől 7 százalékkal, átlagban számolva, mert nem mindenkinek nő egyforma arányban. Azt is elmondta, hogy az oktatási szakszervezetek a tanügyminisztérium képviselőivel folytatják csütörtökön az egyeztetéseket a pedagógusi bértábla megállapításáról, és néhány órán belül meg kellene születnie a döntésnek.
Az érdekvédelmi képviselők szerint az oktatási és a nem oktatási kisegítő személyzetnek is átlagban 20 százalékkal nő a bére jövő évben. Az idén nyáron alkalmazott béremelés miatt 2024-ben már nem nő egyformán 20 százalékkal a fizetés a különböző kategóriák esetében – magyarázták még a szakszervezeti vezetők.
Mint arról beszámoltunk, a 2024-es állami költségvetés bizonyos mutatóinak jóváhagyásáról szóló, szerdán közzétett törvénytervezet kapcsán adott pillanatban zűrzavarba torkollt a bukaresti kormányzati kommunikáció a pedagógusoknak szánt béremelések ügyében. Bár az oktatási minisztérium eredetileg azt közölte, hogy 2024. január elsejétől 13 százalékkal emelkedik a tanügyi dolgozók bére, a pénzügyminisztérium által közzétett rendelettervezetben az szerepelt, hogy a januári indexálás csak 8 százalékos lesz. Mindez felháborodást váltott ki a pedagógusok körében, mire Marcel Boloș pénzügyminiszter elnézéskérések közepette úgy nyilatkozott, hogy „tárgyi tévedés” történt, amit utólag kijavítottak.
A nyugdíjak 13,8 százalékkal, a közalkalmazotti alapbérek pedig 5 százalékkal nőnek 2024. január 1-jétől, kivéve a tanügyi alkalmazottak fizetése, ami két részletben 20 százalékkal emelkedik.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!