A májusban sztrájkoló tanügyi alkalmazottak ismét beszüntethetik a munkát, ha nem emelik megfelelő mértékben a bérüket
Fotó: Radu Tuta/Agerpres Foto
A romániai tanügyi szakszervezetek tájékoztatása szerint a kormányfővel és az illetékes miniszterekkel folytatott csütörtöki megbeszéléseken megállapodtak, hogy 2024-ben az oktatásban átlagosan 20 százalékkal fognak nőni a bérek, és erről külön sürgősségi rendeletet adnak ki.
2023. december 14., 16:132023. december 14., 16:13
2023. december 14., 16:212023. december 14., 16:21
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint egyeztetniük kellett a kormánnyal, mivel a közvitára bocsátott „salátatörvény” tervezete nem tért ki az oktatásban vezető funkciókat betöltők bérezésére. Szerepeltek benne a pedagógusok, az oktatási kisegítő személyzet, a kisegítő személyzet, de a vezetői tisztségek nem, és ezt korrigálni kellett – magyarázta Nistor, hozzátéve, hogy ez a probléma nagyon gyorsan meg fog oldódni. Simion Hăncescu, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke elmondta, az oktatási béremelésekre a kormány külön sürgősségi rendeletet ad ki.
Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint a felsőoktatásban is emelkedni fognak jövőre a fizetések, január elsejétől 13, június elsejétől 7 százalékkal, átlagban számolva, mert nem mindenkinek nő egyforma arányban. Azt is elmondta, hogy az oktatási szakszervezetek a tanügyminisztérium képviselőivel folytatják csütörtökön az egyeztetéseket a pedagógusi bértábla megállapításáról, és néhány órán belül meg kellene születnie a döntésnek.
Az érdekvédelmi képviselők szerint az oktatási és a nem oktatási kisegítő személyzetnek is átlagban 20 százalékkal nő a bére jövő évben. Az idén nyáron alkalmazott béremelés miatt 2024-ben már nem nő egyformán 20 százalékkal a fizetés a különböző kategóriák esetében – magyarázták még a szakszervezeti vezetők.
Mint arról beszámoltunk, a 2024-es állami költségvetés bizonyos mutatóinak jóváhagyásáról szóló, szerdán közzétett törvénytervezet kapcsán adott pillanatban zűrzavarba torkollt a bukaresti kormányzati kommunikáció a pedagógusoknak szánt béremelések ügyében. Bár az oktatási minisztérium eredetileg azt közölte, hogy 2024. január elsejétől 13 százalékkal emelkedik a tanügyi dolgozók bére, a pénzügyminisztérium által közzétett rendelettervezetben az szerepelt, hogy a januári indexálás csak 8 százalékos lesz. Mindez felháborodást váltott ki a pedagógusok körében, mire Marcel Boloș pénzügyminiszter elnézéskérések közepette úgy nyilatkozott, hogy „tárgyi tévedés” történt, amit utólag kijavítottak.
A nyugdíjak 13,8 százalékkal, a közalkalmazotti alapbérek pedig 5 százalékkal nőnek 2024. január 1-jétől, kivéve a tanügyi alkalmazottak fizetése, ami két részletben 20 százalékkal emelkedik.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
szóljon hozzá!