Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
„Mivel utasaink biztonsága a legfontosabb számunkra, vállaljuk a további veszteségeket és nehézségeket, és tájékoztatjuk önöket, hogy a brassói repülőtér által jelenleg kínált feltételekhez igazított menetrenddel továbbra is üzemeltetjük járatainkat” – közölték kedden a Dan Air légitársaság illetékesei.
2023. június 28., 09:462023. június 28., 09:46
2023. június 28., 09:582023. június 28., 09:58
A bejelentésre – mint ismeretes – azt követően került sor, hogy a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtéren egyedüliként menetrendszerinti járatokat üzemeltető légitársaság képviselői hétfőn meglebegtették járataik felfüggesztését. Egyebek mellett azt kifogásolják, hogy a légikikötő csak 7 és 19 óra között üzemelhet, illetve az infrastruktúrával és repülésbiztonsággal kapcsolatos gondokra is megoldást várnak, amelyekre a reptér június 15-ei nyitása óta számos alkalommal ráirányították a figyelmet.
a többi esetében pedig buszokkal oldják meg az utasok szállítását Bukarestből, a plusz költségeket pedig a légitársaság magára vállalja.
Kevesebb mint két héttel a légikikötő felavatását követően felfüggesztheti járatait a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtéren a létesítmény infrastrukturális adottságaival elégedetlen Dan Air légitársaság.
A légitársaság illetékesei közölték továbbá: a reptér vezetősége a keddi nap folyamán arról tájékoztatta őket, hogy a repülésbiztonságra kockázatot jelentő madarakkal kapcsolatos gondokat máris sikerült rendezni.
„A karbantartók hiánya kapcsán jelezzük, hogy még mindig várjuk a választ. Ami a menetrendet illeti, társaságunk két beadványt is beterjesztettünk mind a brassói repülőtérnek, mind a ROMATSA-nak, kérve a nyitvatartási rend meghosszabbítását, hogy az eredetileg minden érintett fél által leszögezetteket tiszteletben tartsák. Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy még nem kaptunk választ.
– idézte a légitársaság képviselőit a Mytex.ro helyi portál.
A polgári repülésbiztonsági hatóság bejelentette, hogy vizsgálatot indított annak megállapítására, mi történt a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtéren június 24-én, amikor a Dan Air egyik repülőgépe késve szállt le,.
A Dan Air azzal zárta közleményét, hogy ezek az intézkedések ideiglenes jellegűek. „Bízunk abban, hogy az érintett intézmények támogatni fognak minket, hogy tevékenységünket az eredetileg elfogadott menetrend szerint végezhessük” – fogalmaztak.
A légikikötő és a Brassó Megyei Tanács illetékesei is megszólaltak a témában a keddi nap folyamán, jelezve, rajta vannak az ügyön, keresik a megoldásokat. Első körben – Alexandru Anghel reptérigazgató elmondása szerint – egy olyan megoldás körvonalazódik, hogy
ami lehetővé tenné a járatok üzemeltetését, és nem is kellene új légiforgalmi irányítókat alkalmazni. A többi napokon pedig maradna a jelenlegi órarend.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Todorică Șerban, a Brassó megyei közgyűlés ügyvivő elnöke eközben arról beszélt az újságíróknak: a piac fogja eldönteni, hogy a repülőtér mikor működhet napi 24 órában.
„Nem akartunk többletköltségeket vállalni úgy, hogy a kezdeti időszakban 19 óra után nem indítunk járatokat. Ennek a biznisznek fokozatosan és harmonikusan kell növekednie.
Valójában egy olyan konfliktus közepébe kerültünk, ami nem a mi ügyünk. Gondoskodunk arról, hogy a repülőtér működőképes legyen, mi, a megyei tanács folyamatosan erőfeszítéseket teszünk azért, hogy a repülőteret kezelő cég anyagi támogatást kapjon tőlünk, és hogy ami a földön történik és a közhasznú társaság hatáskörébe tartozik, az rendben legyen” – hangsúlyozta a megyei önkormányzat ügyvivő elnöke.
Informális találkozóra hívták ugyanakkor kedden az újságírókat a légiforgalom-irányító szolgálat (ROMATSA) képviselői is, akik újfent azt hangsúlyozták, hogy a brassói repteret kiszolgáló aradi irányítótoronyban
Közölték továbbá: jelenleg újabb négy légiforgalmi irányító kiképzése zajlik, de még legalább három hónapnak el kell telnie, amíg ők is csatlakozhatnak.
„Azonban velük is csak rugalmasabb repülőtéri nyitvatartási rendet tudunk majd biztosítani, 24 órára történő kiterjesztést nem.
– idézte a ROMATSA képviselőit az Agerpres hírügynökség. Rámutattak, hogy a menetrend 24 órára való meghosszabbításához 12 forgalomirányítóra lenne szükség. A ROMATSA amúgy jelenleg 58 álláshelyre toboroz személyzetet, ebből ötöt a brassói repülőtérre osztanának be.
amelyek egyike az új repülőtéri tanúsítvány megszerzése, mindez legalább 3–4 hónapot vesz igénybe. Ha a személyzet képzése is hozzáadódik, akkor másfél–két évbe fog telni, mire beszélhetünk a nyitvatartási idő 24 órára történő meghosszabbításáról – közölték.
A ROMATSA képviselői ugyanakkor nem hagyták ki az alkalmat, hogy odaszúrjanak az őket folyamatosan bíráló Dan Airnek is, aláhúzva: a brassói repülőtér nyitvatartási rendje már tavaly óta ismert. Ezt nem cáfolják amúgy a légitársaság képviselői sem, ám korábban úgy nyilatkoztak, hogy a reptér képviselői egészen a nyitás napjáig azzal áltatták őket, hogy a járatok a hivatalos nyitvatartási időn kívül is le- meg felszállhatnak. Közölték: a repülési menetrendet a nyitás előtt eljuttatták a légikikötő és a közlekedésügyi minisztérium illetékeseihez is, ám senki nem szólt nekik, hogy 19 óra után „bezár az égbolt”.
Amennyire régóta várta a térség a brassói nemzetközi repülőteret, annyira nem alakulnak kedvezően a dolgok: a Dan Air a légiforgalom-irányító szolgálat után nekiment a légikikötő menedzsmentjének is, nem kevesebbet állítva, mint hogy átverték őket.
Mint ismeretes, a Dan Air az egyetlen légitársaság, amelynek járatai vannak a brassói reptéren. A Románia első zöldmezős beruházásaként létrehozott, a Székelyföldet is kiszolgáló Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtéren június 15-én indult el a légi közlekedés. Megvalósítására 18 éve vártak a térség lakói, az építkezést 2020-ban kezdték el. A beruházásra a tulajdonos Brassó megyei önkormányzat több mint 100 millió eurót költött, részben hitelből. A korábbi bejelentés szerint a kezdeti időszakban évi 300 ezer, néhány év múlva évi egymillió utasra számítanak.
És eljött az oly régóta várt nap: hivatalosan is beindul a légi közlekedés a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtéren. Csütörtökön reggel szállt le az első repülőgép a légikikötőben.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!