Fotó: Jakab Mónika
Romániában történik a legtöbb baleset európai összevetésben a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségének (UNSAR) adatai szerint. A Digi 24 hírtelevízió által idézett számsorok szerint ugyanakkor Romániában egy-egy baleset után akár 28 százalékkal magasabb kártérítést fizetnek, mint Lengyelországban, 12 százalékkal magasabbat, mint Magyarországon és 7 százalékkal magasabbat, mint Horvátországban.
2023. július 08., 17:012023. július 08., 17:01
„Évente mintegy 400 000 közúti balesetével Románia az európai lista élén áll. A balesetek közül sok okoz anyagi károkat, vagy tragédiával – sérülésekkel és halálos áldozatokkal – jár. Az ország a balesetenként a gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) szerződések alapján kifizetett kártérítés (átlagos gépjármű-felelősségbiztosítási kár) tekintetében is az elsők között van.
– irányítja rá a figyelmet a jelentés.
Összehasonlításképpen rámutatnak: Lengyelországban az átlagos kgfb-kár 1690 euró, Magyarországon 1920 euró, Horvátországban pedig 2010 euró. Ez azt jelenti, hogy Romániában egy-egy baleset után akár 28 százalékkal magasabb kártérítést fizetnek, mint Lengyelországban, 12 százalékkal magasabbat, mint Magyarországon és 7 százalékkal magasabbat, mint Horvátországban.
Röviden: több balesetet okozunk, mint más országok, és átlagosan többet fizetünk minden egyes balesetért – ez tükröződik az idei első negyedévben az kgfb-kárigénylési arányának alakulásában is, amely 67 százalékról 75 százalékra emelkedett. Ugyanakkor egy másik kulcsfontosságú ágazati mutató, a kombinált kgfb-kárigénylési ráta továbbra is egység felett van (102%), mivel a kifizetett kárigények 43 százalékkal nőttek a tavalyi év első három hónapjához képest” – tájékoztatott a szakmai szövetség.
A dokumentum szerint fontos megjegyezni, hogy
Az IRES által az UNSAR számára idén végzett felmérés szerint 10 válaszadóból 7 tisztában van e két tényezőnek a gépjármű-felelősségbiztosítási díjakra gyakorolt hatásával, még akkor is, ha a járművezető egyéni helyzete pozitív, és nem történt baleset.
„Mindezek fényében, figyelembe véve néhány olyan biztosító közelmúltbeli csődjét is, amelyek főként a gépjármű-felelősségbiztosítási szerződéseket kötöttek, feltétlenül szükségessé válik a 2017/132-es gépjármű-felelősségbiztosítási törvény megfelelő módosítása – a károsultak és a romániai járművezetők érdekében” – állítják a biztosítók.
Az UNSAR szerint – a piac nehézségei ellenére – a biztosítók tavaly mintegy 4 milliárd lej kártérítést fizettek ki az kgfb-szerződések alapján.
Indulhat a csődeljárás az Euroins biztosítótársaság ügyében – döntött pénteken a bukaresti törvényszék, és ezzel az is eldőlt, hogy meddig maradnak érvényben a náluk kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások.
Az 1994-ben alapított UNSAR 21 biztosítótársaságot képvisel. Ezek a helyi biztosítási piac mintegy 90 százalékát teszik ki. A szövetség tevékenységének célja – saját megfogalmazásuk szerint – a romániai biztosítók és viszontbiztosítók érdekeinek védelme és képviselete, a biztosítási területre vonatkozó jogszabályi keret javításában való részvétel, a romániai biztosítási tevékenység és a biztosítási ágazat fenntartható fejlődésének elősegítése itthon és külföldön. Az UNSAR 2007 óta teljes jogú tagja az Európai Biztosítók és viszontbiztosítók Szövetségének – Insurance Europe.
Befagyasztotta a következő hat hónapra a bukaresti kormány a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árát.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
1 hozzászólás