Fotó: Gábos Albin
A román parlament megkétszerezte szerdán a koronavírus-járvány miatt bajba jutott kis- és középvállalatok (kkv) rendelkezésére bocsátott kedvezményes hitelprogram keretét, amelyet az eddigi 15 milliárd lejről 30 milliárd lejre emelt.
2020. május 20., 17:342020. május 20., 17:34
2020. május 20., 17:472020. május 20., 17:47
A hitelprogramot a román kormány indította április közepén egy sürgősségi kormányrendelettel, amely most került a képviselőház asztalára. A román parlament alsóháza – amely ügydöntő jogkörrel rendelkezett ebben az esetben – 308 támogató szavazat és két tartózkodás mellett fogadta el a jogszabályt.
A forgóeszközökre és bérfizetésre a középvállalkozások 1 millió euróig, a kisvállalkozások 200 ezer euróig, a mikrovállalkozások pedig 100 ezer euróig terjedő hitelt igényelhetnek legfeljebb 36 hónapos futamidővel. Előbbiek hitelgaranciáját 80 százalékban, a mikro- és kisvállalkozásokét pedig 90 százalékban fedezi az állam. A bukaresti pénzügyminisztérium eredeti számítása szerint mintegy 40 ezer kkv számára teszik lehetővé ezáltal, hogy túlélje a koronavírus-válságot.
A parlament döntését részben üdvözölte Florin Cîțu pénzügyminiszter, aki szerint ezzel a törvényhozói testületben többséggel rendelkező ellenzéki szociáldemokraták elismerték a program hasznosságát. Ugyanakkor bírálta a szociáldemokratákat, hogy nem indokolták meg a hitelprogram keretének növelését, hiszen az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagynia a módosítást.
Ugyanakkor a román média arról is beszámolt, hogy
Elemzők arra figyelmeztetettek, hogy a vállalkozásoknak most van szükségük támogatásra, a hitelprogram célja pedig nem teljesülhet, ha a hitelek folyósítása nagyon elhúzódik.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!