Fotó: Sándor Csilla
Több romániai töltőállomás-hálózatnál is csökkent a napokban a gázolaj ára – elemzők szerint várhatóan áprilisban érezzük meg az Európai Unió által az orosz kőolajtermékekre az ukrajnai háború miatt kivetett embargó hatását.
2023. február 08., 09:032023. február 08., 09:03
2023. február 08., 09:102023. február 08., 09:10
A szerdai már a második egymást követő nap volt, amikor az OMV–Petrom 10 banival csökkentette a gázolaj literenkénti árát. A Lukoil eközben 24 óra leforgása alatt kétszer is levitte az árat, aminek eredményeképpen 17 banis volt a napi árcsökkentés. A Rompetrol és a Mol kútjainál kedden eszközöltek 10 banis csökkentést.
– mutat rá a Profit.ro gazdasági portál gyorselemzése.
A Petrom töltőállomásain átlagosan literenként 7,37–7,40 lejért, az OMV-nél 7,45–7,48 lejért tankolhatunk. A 10 banis csökkentéssel a Mol töltőállomásainál 7,54–7,58 lej, a Rompetrolnál 7,52–7,60 lej a gázolaj literenkénti átlagára.
Nehéz helyzetbe került Románia, de az Európai Unió nyugati része is, miután vasárnap hatályba lépett az Európai Unió által az orosz kőolajtermékekre az ukrajnai háború miatt kivetett embargó.
Az OMV–Petrol kútjainál olcsóbb lett amúgy a benzin is, az OMV-nél átlagosan 6,47–6,53 lejes, a Petromnál 6,58–6,62 lejes áron lehet tankolni.
kedden 3 százalékkal nőtt a kőolaj nemzetközi piaci ára, miután Jerome Powell, az Amerikai Egyesült Államok jegybankjának szerepét ellátó Fed elnöke aggodalmát fejezte ki a kamatemelések miatt, és a kínai kereslet megnövekedése is a drágulás malmára hajtotta a vizet.
Elemzők szerint az első határok áprilisban jelentkezhetnek, amikor a kereslet szezonális növekedése mellett a készletek is elkezdenek megcsappanni.
A Profit.ro gazdasági portál elemzése szerint a romániai finomítóknak a tavaly importált gázolaj 80 százalékára kell alternatív forrásokat találniuk, míg az EU szintjén ez az arány valamivel kedvezőbb, 50 százalék. Benzin tekintetében Románia jól áll, mivel nettó exportőrnek számít, ám a gázolaj tekintetében teljesen ellentétes a helyzet.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint az ország a tavalyi év első 9 hónapjában összesen 1,85 millió tonna gázolajat importált, ebből 1,25 millió tonnát közvetlenül az Oroszországi Föderációból.
A helyzetet súlyosbítja, hogy nem csupán Oroszországból nem importálhat gázolajat, hanem azon országokból sem, amelyek mentességet kaptak az orosz kőolajra kivetett embargó alól, de amelyeknek ennek fejében tilos a feldolgozott kőolajtermékeket exportálniuk. Ezek az országok Magyarország, Bulgária, Csehország, Szlovákia és Szerbia.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter szerint nincs ok aggodalomra az orosz eredetű kőolajból készült üzemanyagok embargója miatt, mivel a piac összes nagy importőre diverzifikálta a behozatalát, így nincsenek ellátási zavarok.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!