Meghökkentőnek és igazságtalannak nevezte szerdán Marcin Przydacz államtitkár, a lengyel elnöki hivatal külügyi irodájának főnöke Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek az ENSZ 78. ülésszakán elhangzott, az ukrán gabonaexportra vonatkozó szavait.
Ukrajna hétfőn panasszal fordult a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), amiért három uniós ország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia fenntartotta az ukrán gabonaexport blokádját – közölte a gazdasági minisztérium Kijevben.
Magyarország, Lengyelország és Szlovákia egyaránt úgy döntött, hogy saját hatáskörben meghosszabbítja az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali tilalmat.
Több romániai töltőállomás-hálózatnál is csökkent a napokban a gázolaj ára – elemzők szerint várhatóan áprilisban érezzük meg az Európai Unió által az orosz kőolajtermékekre az ukrajnai háború miatt kivetett embargó hatását.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter szerint nincs ok aggodalomra az orosz eredetű kőolajból készült üzemanyagok embargója miatt, mivel a piac összes nagy importőre diverzifikálta a behozatalát, így nincsenek ellátási zavarok.
Nehéz helyzetbe került Románia, de az Európai Unió nyugati része is, miután vasárnap hatályba lépett az Európai Unió által az orosz kőolajtermékekre az ukrajnai háború miatt kivetett embargó.
Az Európai Unió és a G7 csoport megállapodott az orosz kőolaj hordónkénti 60 dolláros árplafonjáról, miután az EU-tagországok a tagállami kormányokat tömörítő Tanácsban jóváhagyták az intézkedés unión belüli végrehajtását – közölte az Európai Bi.
Francia energetikai cégek a lakossági fogyasztás „haladéktalan” csökkentését sürgetik az Oroszország elleni uniós energiaembargó miatt – jelentette a francia sajtó, a Journal du Dimanche című francia lapban megjelent közleményre hivatkozva.
Nem könnyű feladat az orosz kőolajimport helyettesítése – szögezte le a Krónika megkeresésére a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának dékánhelyettese.
Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a hatodik, a gazdasági társaságokat és egyéneket büntető intézkedések alá helyező, olajembargót is magában foglaló szankciós csomagot Oroszországgal és Fehéroroszoroszággal szemben.
Az Oroszországban kitermelt kőolajmennyiség negyede eltűnhet a világpiacról az Európai Unió által bevezetett importszankciók miatt, mivel a teljes orosz exportot nem lehet más piacokra átirányítani.
Megállapodás született az uniós tagállamok között az orosz olaj unióba tartó exportjának betiltásáról, az EU ezzel a lehető legnagyobb nyomást gyakorolja Oroszországra az Ukrajna elleni háborújának befejezése érdekében – jelentette be Charles Michel.
Kelemen Hunor kormányfőhelyettes, az RMDSZ elnöke úgy nyilatkozott pénteken Aradon, hogy megérti az orosz kőolajembargót ellenző Magyarország álláspontját.
Az Európai Bizottságnak nincs olyan javaslata, amely kezelni tudná egy esetleges orosz olajembargó negatív hatásait, ezért a kormány az eredeti álláspontját fogja képviselni – közölte Szijjártó Péter.
Elfogadhatatlannak nevezte az Oroszország ellen bevezetni kívánt uniós olajembargót Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió péntek reggeli műsorában, kijelentve: az felér egy, a magyar gazdaságra ledobott atombombával.
A magyar kormány továbbra sem támogatja az Oroszország elleni olaj- és gázembargót – ezt a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár hétfői Facebook-bejegyzésében nyomatékosította.
Az Európai Parlament nagy többséggel elfogadott állásfoglalásában a képviselők szankciókat követelnek Oroszország ellen, köztük teljes embargó bevezetését az orosz olaj-, szén-, nukleáris üzemanyag- és gázimportra vonatkozóan.
Az orosz állategészségügyi és növényvédelmi szövetségi szolgálat (Rosszelhoznadzor) ideiglenes korlátozást vezetett be a Romániából származó élő sertések és sertéshúsból készült hústermékek bevitelére.