Fotó: Sándor Csilla
Több romániai töltőállomás-hálózatnál is csökkent a napokban a gázolaj ára – elemzők szerint várhatóan áprilisban érezzük meg az Európai Unió által az orosz kőolajtermékekre az ukrajnai háború miatt kivetett embargó hatását.
2023. február 08., 09:032023. február 08., 09:03
2023. február 08., 09:102023. február 08., 09:10
A szerdai már a második egymást követő nap volt, amikor az OMV–Petrom 10 banival csökkentette a gázolaj literenkénti árát. A Lukoil eközben 24 óra leforgása alatt kétszer is levitte az árat, aminek eredményeképpen 17 banis volt a napi árcsökkentés. A Rompetrol és a Mol kútjainál kedden eszközöltek 10 banis csökkentést.
– mutat rá a Profit.ro gazdasági portál gyorselemzése.
A Petrom töltőállomásain átlagosan literenként 7,37–7,40 lejért, az OMV-nél 7,45–7,48 lejért tankolhatunk. A 10 banis csökkentéssel a Mol töltőállomásainál 7,54–7,58 lej, a Rompetrolnál 7,52–7,60 lej a gázolaj literenkénti átlagára.
Nehéz helyzetbe került Románia, de az Európai Unió nyugati része is, miután vasárnap hatályba lépett az Európai Unió által az orosz kőolajtermékekre az ukrajnai háború miatt kivetett embargó.
Az OMV–Petrol kútjainál olcsóbb lett amúgy a benzin is, az OMV-nél átlagosan 6,47–6,53 lejes, a Petromnál 6,58–6,62 lejes áron lehet tankolni.
kedden 3 százalékkal nőtt a kőolaj nemzetközi piaci ára, miután Jerome Powell, az Amerikai Egyesült Államok jegybankjának szerepét ellátó Fed elnöke aggodalmát fejezte ki a kamatemelések miatt, és a kínai kereslet megnövekedése is a drágulás malmára hajtotta a vizet.
Elemzők szerint az első határok áprilisban jelentkezhetnek, amikor a kereslet szezonális növekedése mellett a készletek is elkezdenek megcsappanni.
A Profit.ro gazdasági portál elemzése szerint a romániai finomítóknak a tavaly importált gázolaj 80 százalékára kell alternatív forrásokat találniuk, míg az EU szintjén ez az arány valamivel kedvezőbb, 50 százalék. Benzin tekintetében Románia jól áll, mivel nettó exportőrnek számít, ám a gázolaj tekintetében teljesen ellentétes a helyzet.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint az ország a tavalyi év első 9 hónapjában összesen 1,85 millió tonna gázolajat importált, ebből 1,25 millió tonnát közvetlenül az Oroszországi Föderációból.
A helyzetet súlyosbítja, hogy nem csupán Oroszországból nem importálhat gázolajat, hanem azon országokból sem, amelyek mentességet kaptak az orosz kőolajra kivetett embargó alól, de amelyeknek ennek fejében tilos a feldolgozott kőolajtermékeket exportálniuk. Ezek az országok Magyarország, Bulgária, Csehország, Szlovákia és Szerbia.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter szerint nincs ok aggodalomra az orosz eredetű kőolajból készült üzemanyagok embargója miatt, mivel a piac összes nagy importőre diverzifikálta a behozatalát, így nincsenek ellátási zavarok.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!