Fotó: Sándor Csilla
Több romániai töltőállomás-hálózatnál is csökkent a napokban a gázolaj ára – elemzők szerint várhatóan áprilisban érezzük meg az Európai Unió által az orosz kőolajtermékekre az ukrajnai háború miatt kivetett embargó hatását.
2023. február 08., 09:032023. február 08., 09:03
2023. február 08., 09:102023. február 08., 09:10
A szerdai már a második egymást követő nap volt, amikor az OMV–Petrom 10 banival csökkentette a gázolaj literenkénti árát. A Lukoil eközben 24 óra leforgása alatt kétszer is levitte az árat, aminek eredményeképpen 17 banis volt a napi árcsökkentés. A Rompetrol és a Mol kútjainál kedden eszközöltek 10 banis csökkentést.
– mutat rá a Profit.ro gazdasági portál gyorselemzése.
A Petrom töltőállomásain átlagosan literenként 7,37–7,40 lejért, az OMV-nél 7,45–7,48 lejért tankolhatunk. A 10 banis csökkentéssel a Mol töltőállomásainál 7,54–7,58 lej, a Rompetrolnál 7,52–7,60 lej a gázolaj literenkénti átlagára.
Nehéz helyzetbe került Románia, de az Európai Unió nyugati része is, miután vasárnap hatályba lépett az Európai Unió által az orosz kőolajtermékekre az ukrajnai háború miatt kivetett embargó.
Az OMV–Petrol kútjainál olcsóbb lett amúgy a benzin is, az OMV-nél átlagosan 6,47–6,53 lejes, a Petromnál 6,58–6,62 lejes áron lehet tankolni.
kedden 3 százalékkal nőtt a kőolaj nemzetközi piaci ára, miután Jerome Powell, az Amerikai Egyesült Államok jegybankjának szerepét ellátó Fed elnöke aggodalmát fejezte ki a kamatemelések miatt, és a kínai kereslet megnövekedése is a drágulás malmára hajtotta a vizet.
Elemzők szerint az első határok áprilisban jelentkezhetnek, amikor a kereslet szezonális növekedése mellett a készletek is elkezdenek megcsappanni.
A Profit.ro gazdasági portál elemzése szerint a romániai finomítóknak a tavaly importált gázolaj 80 százalékára kell alternatív forrásokat találniuk, míg az EU szintjén ez az arány valamivel kedvezőbb, 50 százalék. Benzin tekintetében Románia jól áll, mivel nettó exportőrnek számít, ám a gázolaj tekintetében teljesen ellentétes a helyzet.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint az ország a tavalyi év első 9 hónapjában összesen 1,85 millió tonna gázolajat importált, ebből 1,25 millió tonnát közvetlenül az Oroszországi Föderációból.
A helyzetet súlyosbítja, hogy nem csupán Oroszországból nem importálhat gázolajat, hanem azon országokból sem, amelyek mentességet kaptak az orosz kőolajra kivetett embargó alól, de amelyeknek ennek fejében tilos a feldolgozott kőolajtermékeket exportálniuk. Ezek az országok Magyarország, Bulgária, Csehország, Szlovákia és Szerbia.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter szerint nincs ok aggodalomra az orosz eredetű kőolajból készült üzemanyagok embargója miatt, mivel a piac összes nagy importőre diverzifikálta a behozatalát, így nincsenek ellátási zavarok.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!