Fotó: mti
A korábbi bejelentésekkel ellentétben már szerdától, január 10-étől drágul a földgáz az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) döntése alapján.
2018. január 08., 18:122018. január 08., 18:12
2018. január 08., 18:132018. január 08., 18:13
A Ziarul Financiar gazdasági lap tájékoztatása szerint
Az ANRE indoklása szerint a drágításra egyrészt annak nyomán van szükség, hogy tavaly április elseje óta a belföldi termelésű földgáz árát szabadpiaci eljárással, a kereslet és kínálat alapján határozzák meg, emiatt a szolgáltatók a lakosságnak felszámolt díjszabás növelését kérték az államtól, mivel emelkedtek beszerzési költségeik. A hatóság elemezte a szolgáltatók által beküldött adatokat, és helyt adott a kérésnek.
Ehhez képest tavaly október végén Iulian Iancu képviselő, az ANRE tevékenységét vizsgáló parlamenti bizottság elnöke még azt nyilatkozta: ezen a télen biztosan nem lesz áremelés a földgázpiacon, a szakhatóság alig márciusban, „a téli csúcs lejárta után” veszi fontolóra az esetleges drágítást.
Mint ismeteres, Románia 2011-ben az Európai Bizottsággal, a Világbankkal, valamint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötött szerződésben vállalta az energiaárak liberalizációját, a földgázpiacon ez 2017. április elsején zárult le. Miközben addig megawattóránként 60 lejben szabályozta a kormány a belföldi kitermelésű földgáz árát, tavaly ezt 81,48 lejes megawattóránkénti árra módosították, most pedig az ANRE 88,28 lejre emelte az értéket.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!