Fotó: Pixabay.com
Öt-hat hónapot kell várnia egy fülöp-szigeteki vendégmunkásnak, hogy a román hatóságok engedélyt adjanak neki a beutazásra, miközben Magyarországon ez az időszak nem több 45 napnál – nyilatkozta az egyik legnagyobb munkaközvetítő képviselője, aki a bürokrácia leépítését sürgette.
2023. november 11., 10:522023. november 11., 10:52
Yosef Gavriel Peisakh, a Work from Asia nevű cég vezetője a Wall-street.ro portál szerint úgy fogalmazott, több tárgyalást is folytatott Manilában, az ázsiai ország fővárosában azzal a céllal, hogy valamilyen módon lerövidítsék a munkavállalási vízum kiadásának folyamatát. Hiszen az illetékes szerint
Az állásközvetítő menedzsere jelezte, hogy a több mint 110 millió lakossal rendelkező szigetállam a maga részéről mindent megtesz: külön hatóságot hozott létre a külföldi munkára jelentkező állampolgáraik támogatása érdekében. A modellértékűnek nevezett rendszer a célországban sem hagyja magukra a filippínókat: figyelemmel követik munkakörülményeiket, hogy nem sérülnek-e jogaik. Az állásközvetítő cégeket szigorú ellenőrzésnek vetik alá, pénzügyi garanciavállalást is megkövetelnek tőlük az esetleges visszaélések esetére.
Yosef Gavriel Peisakh szerint Romániában állandó az igény a fülöp-szigeteki vendégmunkásokra, az utóbbi időben a különböző házimunkák terén nőtt valamelyest a kereslet. Bár a román nagykövetség munkatársai mindent megtesznek annak érdekében, hogy zökkenőmentes legyen a vízumkiadás, az igénylések nagy mennyisége meghaladja a külképviselet kapacitását, a folyamatot egyetlen konzulnak kell irányítania. A Work From Asia vezetője szerint az lenne a megoldás, ha a román külügyminisztérium külsősre bízná az iratcsomók feldolgozását, a konzul által vezetett munkacsoportnak pedig csak ellenőriznie-jóváhagynia kellene az igényléseket.
Mint ismeretes, a rengeteg papírmunka és várakozás nemcsak a Fülöp-szigetekről érkezők nagy baja, szinte valamennyi „felkapott” munkaerőadó ázsiai országban ugyanerre panaszkodnak, akárcsak az egyre nagyobb emberhiánnyal küzdő romániai vállalkozások. A bukaresti hatóságok idén is 100 ezer külföldi munkás fogadására adtak engedélyt, azonban a bürokrácia megnehezíti érkezésüket.
Másik nagy probléma, hogy a sikeresen alkalmazott ázsiaiak jelentős hányada rövid idő elteltével lelép, abban a reményben, hogy sikerül Nyugatra jutnia, ahol még több pénzt kereshet. A magyar–román határon havonta több száz illegális határátlépőt kapcsolnak le, és ki tudja, hánynak sikerül továbbállnia. A feltartóztatott törvénysértők számottevő része hivatalos formában tartózkodott Romániában.
A bukaresti kormány nem tudja, hogy az Európai Unión kívülről a munkaerőhiány miatt behozott külföldi vendégmunkások közül hány távozott akár legálisan, akár illegálisan Romániából – írta szerdán az Economedia.ro gazdasági portál.
Több ezer vendégmunkás dolgozik jelenleg Arad megyében, de a térségben így is nagy a munkaerőhiány, ezért a hatóságok az ázsiai munkaerő további, tömeges importálásával „fognák meg” az újabb befektetőket.
Románia gazdasága folyamatosan bővült az elmúlt évtizedben, és hamarosan oda jut, mint Olaszország a hetvenes években: az elvándorlók országából a bevándorlók országává válik – olvasható a The Economist című neves brit újság riportjában.
Meghaladta az ezer eurót tavaly az építőipari munkások nettó átlagfizetése Romániában, a vállalkozások mégis óriási munkaerőhiánnyal küzdenek, akárcsak a gazdaság más húzóágazatai.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!