Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
A szezonálisan kiigazított adatok szerint a bruttó hazai termék (GDP) 0,4 százalékkal nőtt az euróövezetben és az EU-ban 2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Magyarországon, Lettországban és Romániában jegyezték – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
2024. december 06., 15:562024. december 06., 15:56
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint az idei második negyedévben az euróövezetben és az EU-ban 0,2 százalékkal nőtt a gazdaság.
Az uniós tagállamok közül 2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest a legjelentősebb gazdasági növekedést Írországban (3,5 százalék), Dániában és Litvániában (egyaránt 1,2 százalék), a legjelentősebb visszaesést pedig Magyarországon (mínusz 0,7 százalék), Lettországban (mínusz 0,2 százalék) és Romániában (mínusz 0,1 százalék) regisztrálták.
Éves összevetésben a 2024 július-szeptemberi időszakban az euróövezetben 0,9 százalékkal, az EU-ban pedig 1 százalékkal nőtt a GDP, miután 2024 második negyedévében az euróövezetben 0,5 százalékkal, az EU-ban pedig 0,8 százalékkal bővült.
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken lefelé módosította az idei harmadik negyedévi gazdasági növekedésre vonatozó előrejelzését, miután előző jelentésében úgy becsülte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) stagnálni fog az előző negyedévhez képest. A múlt év azonos időszakához viszonyítva a GDP a nyers adatok szerint 1,1 százalékkal nőtt, a szezonálisan kiigazított adatok szerint 0,3 százalékkal csökkent az idei harmadik negyedévben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) lefelé módosította az idei harmadik negyedévi gazdasági növekedésre vonatozó előrejelzését, miután előző jelentésében úgy becsülte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) stagnálni fog az előző negyedévhez képest.
A Penny Market üzletlánc friss gazdasági eredményei arra világítanak rá, hogy a Romániában működő külföldi áruházláncok ádáz versenyében az a nyerő, amelyik egyre több helyi terméket, hazai előállítású élelmiszert tud kínálni a fogyasztók számára.
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Az idei év első tíz hónapjában a nyers adatok szerint 8,7 százalékkal, szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.
Tizenöt éve nem dolgozott annyi közalkalmazott Romániában, mint most: számuk átlépte az 1,3 milliót. Az állami intézményekben dolgozók annak ellenére vannak egyre többen, hogy a kormány régóta karcsúsításokat ígér.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
Az EU-ban és az euróövezetben októberben átlagban 0,4 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Bulgáriában, Szlovákiában és Romániában jegyezték – közölte szerdán az EU statisztikai hivatala.
Feltételekkel jóváhagyta szerdai ülésén a Versenytanács a Profi üzletlánc Mega Image általi felvásárlását.
Az év elejétől október végéig 4943 külföldi tőkéjű céget alapítottak Romániában, 15,5 százalékkal kevesebbet, mint 2023 azonos időszakában – közölte szerdán a cégbíróság (ONRC).
A romániai háztartások gázszámlája 2025. január 1-jétől átlagosan havi 150 lejjel fog emelkedni az árplafonról szóló jogszabályba becsúszott hiba miatt – kongatta meg a vészharangot a Romániai Energiaszolgáltatók Szövetsége (AFEER).
szóljon hozzá!