Így kezdõdik az a közlemény, amelyben a társaság bejelenti, áprilistól belép a romániai légi szállítási piacra. A Ryanair egyelõre két járatot indít romániai repülõterekrõl. Aradról Milánóba április elsejétõl, Konstancáról Pisába pedig április 18-ától repülnek gépei. Az aradi járatra 12,99 eurótól, a konstancaira pedig 17,99 eurótól kezdõdnek a bevezetõ jegyárak; jegyeket internetes foglalással lehet vásárolni. „Azt ajánlom az utasoknak, már ma foglaljanak jegyet, mert a legolcsóbb jegyeink hamar elkelnek\" – jelentette ki Bukarestben Tomasz Kulakowski, a társaság közép-európai kereskedelmi és marketingmenedzsere. Az ír társaság magabiztos bukaresti bejelentkezésének alátámasztásaképpen összehasonlító adatokat is közölt az Európai Légitársaságok Szövetségének adatai alapján. Eszerint a Ryanair átlagos jegyára 2006-ban 44 euró volt, míg a Tarom átlagosan 162 euróért bocsátotta áruba repülõjegyeit. Az árkülönbözetet a társaság az utazók kirablásának minõsítette közleményében. A közölt adatok szerint a Ryanair tavaly mintegy 50 millió utast szállított, míg a Tarom 1,3 milliót. Az ír társaság pontossági indexe és megbízhatósága is jobb, mint amit a Taromnál jelentenek. Míg a román nemzeti légitársaság ezer utasa közül átlagosan 12-nek tûnik el a csomagja, a Ryanairnél ez az arány egy ezrelék alatti. A sajtónak kiküldött promóciós anyagban a társaság azt ígéri, ha valaki olcsóbb repülõjegyet vásárol, mint amit a Ryanair ajánlott, a társaság a különbség kétszeresét fizeti ki az illetõnek. Az 1985-ben családi vállalkozásként alakult társaság igazi óriásnak számít mind a fapados, mind a nemzeti légitársaságok sorában. Míg a Tarom jelenleg 18 különbözõ típusú, többnyire kiöregedett repülõgépet tart üzemben, a Ryanair flottája 150 Boeing 737-esbõl áll, melyek átlagéletkora két év körüli. Nem véletlen egyébként, hogy az ír társaság a Taromhoz hasonlítja magát. Amint a honlapján közölt cégtörténetbõl kiderül, 1987-ben a román nemzeti társaságtól vásárolta elsõ három sugárhajtású repülõgépét (BAC1-11-eseket), amelyeket kezdetben a Tarom pilótáival, és technikai személyzetével mûködtetett.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.