Kampánylufi a kormány gazdaságélénkítési terve: százmilliárd eurót fordítana stratégiai fejlesztésekre Bukarest

Koprodukció. A gazdaságélénkítő program kidolgozásában a kormány tagjain kívül Klaus Iohannis államfő is kivette a részét •  Fotó: Presidency.ro

Koprodukció. A gazdaságélénkítő program kidolgozásában a kormány tagjain kívül Klaus Iohannis államfő is kivette a részét

Fotó: Presidency.ro

Marketingfogásnak, a választások előtti üres ígérgetésnek tartja a bukaresti kormány befektetési és gazdaságfellendítési tervét a Krónikának nyilatkozó szakember, aki szerint ugyan jól hangzik, hogy a lakossági fogyasztás helyett a befektetésekre alapoznák a gazdasági fellendítést, ám az nem derül ki, hogy honnan teremtik elő a szükséges forrásokat.

Krónika

2020. július 01., 19:002020. július 01., 19:00

2020. július 01., 19:272020. július 01., 19:27

Újjáépítjük Romániát – ez a címe a bukaresti kormány által kidolgozott országos befektetési és gazdaságfellendítési tervnek, amelyet szerdán mutatott be hivatalosan Klaus Iohannis államfő, Ludovic Orban miniszterelnök és a kabinet tagjai. A kormány már a délelőtti órákban nyilvánosságra hozta a dokumentumot, amelynek indoklása szerint

a Covid–19 világjárvány felszínre hozta Románia sebezhető pontjait, amelyeket Orbanék szerint az előző kormányok hibás fejlesztési modellje eredményezett.

„Ez a modell kizárólag a lakossági fogyasztásra alapozott, ezért változtatásra van szükség. Az új gazdaságfejlesztési modell a helyi tőke fejlesztésén, a román vállalatok versenyképességének növelésén, az infrastruktúra fejlesztésén, a gazdaság és közigazgatás digitális átalakításán alapul, valamint azon, hogy a gazdaságot felkészítsék az új technológiai forradalomra” – idézte az Agerpres hírügynökség a kormány tervét.

Eszerint a kormány által támogatott új gazdasági fejlesztési modell célja az európai gazdaságokkal való konvergencia elérése oly módon, hogy az egy főre jutó hazai össztermék (GDP) a szokásos vásárlási paritás mellett 2025-re elérje az EU–27 átlagának 87 százalékát.

A csomag horribilisnak tűnő összeget, több mint százmilliárd eurót szán az előirányzott projektek megvalósítására.

A program céljai között szerepel a vállalkozások újraindításához, versenyképességének növeléséhez szükséges támogatások biztosítása, új beruházások és a vállalatok Romániába való költöztetésének bátorítása, a gazdasági tevékenységek folytatásához szükséges eszközök megtalálása. A program ezenkívül szociális intézkedéseket is tartalmaz. A tervezet kitér a közlekedésügyi, energetikai, egészségügyi, oktatásügyi infrastruktúra fejlesztésére, a helyi fejlesztésekre, a mezőgazdaság fejlesztésére, valamint környezetvédelmi és sportberuházásokra is.

Ludovic Orban: ambiciózus terv

Ludovic Orban miniszterelnök a tegnapi kormányülés elején ambiciózusnak nevezte a tervet, az ugyanis szerinte

Idézet
meg fogja változtatni Románia fejlesztési stratégiáját, az ország fejlesztésére és korszerűsítésére vonatkozó elképzeléseket oly módon, hogy növekedjen az ország nemzetközi versenyképessége”.

A kormányfő felkérte egyúttal a kabinet tagjait, hogy a hétvégéig dolgozzanak ki jogszabálytervezeteket, amelyek keretet biztosítanak a programban szereplő célkitűzések megvalósításához, hogy legkésőbb egy hónapon belül minden szükséges eszköz biztosított legyen a program gyakorlatba ültetéséhez.

Segítség cégeknek

A dokumentumban a koronavírus-válsággal kapcsolatos rövid távú intézkedések között a kkv-k újraindítását támogató programokra, beruházásokra és forgótőkére, a versenyképesség növelésére, digitalizálásra és innovációra fordítható segélyek szerepelnek mintegy 2,5 milliárd euró értékben.

A kormány amúgy a gazdaságfellendítési program részeként említi azokat a munkahelymegőrző intézkedéseket – a koronavírus-járvány miatt kényszerszabadságra küldött alkalmazottak visszafogadásának, illetve az ötven év feletti vagy fiatal munkanélküliek alkalmazásának ösztönzését szolgáló bértámogatást – amelyeket már június elején bevezetett.

Nagyobb sebességbe kapcsolnának. A bukaresti kormány a gazdaságélénkítő terv szerint 3000 kilométernyi vasútvonalat tervez korszerűsíteni 2027-ig •  Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură Galéria

Nagyobb sebességbe kapcsolnának. A bukaresti kormány a gazdaságélénkítő terv szerint 3000 kilométernyi vasútvonalat tervez korszerűsíteni 2027-ig

Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură

Vállalásokból nincs hiány

Az országos befektetési és gazdaságfellendítési terv eközben merész ígéreteket tesz például az infrastruktúra-fejlesztésről szóló fejezetben, ami több ezer kilométernyi gyorsforgalmi út, tucatnyi korszerű regionális és megyei kórház, több száz óvoda, iskola és egyetemi kollégium megépítését helyezi kilátásba.

Mint a dokumentumból megtudhatjuk,

a román kormány egyebek mellett 53,3 milliárd eurót fordítana a következő tíz évben arra, hogy 3400 kilométernyi autópályát építsen, és 3000 kilométernyi vasútvonalat korszerűsítsen, amely a páneurópai közlekedési folyosókhoz csatlakoztatná az országot.

További 7,2 milliárd eurót szánnak a tengeri és folyami kikötők, illetve a repülőterek fejlesztésére, 12,48 milliárdot a földgáz- és villamosenergia-hálózat bővítésére, 5 milliárd eurót mezőgazdasági beruházásokra, elsősorban öntözőrendszerek kiépítésére.

Ami a közúti közlekedést illeti, a kormány célul tűzte ki, hogy a 2020–2030-as időszakban végre összeköti sztrádákkal és gyorsforgalmi utakkal Románia történelmi régióit. A dokumentum által említett tervek között szerepel többek között az észak-erdélyi autópálya Magyarnádas és Berettyószéplak közötti szakasza, a Marosvásárhely–Jászvásár–Ungheni-sztráda vagy a Gyalu–Kolozsvár–Apahida metropoliszövezeti körgyűrű is.

A vasúti fejlesztések között találjuk eközben az országhatár–Kürtös–Piski-szakasz korszerűsítését, hogy majd a vonatok sebessége elérhesse a 160 kilométer/órát,

mint ahogy egy helyi érdekű vasúti járat elindítását is a Magyarnádas–Kisbács–Kolozsvár–Apahida–Nemeszsuk–Bonchida-vonalon. Szó esik a kolozsvári metró megvalósításáról is a Gyalu–Szászfenes–Kolozsvár útvonalon.

A beruházások finanszírozása érdekében az Orban-kabinet 300 millió euró induló tőkével létrehozza a Román Beruházási Alapot (FRI), és megalapítja a Nemzeti Fejlesztési Bankot (BND). A külföldi befektetők romániai megtelepedésére, a zöldmezős, illetve regionális fejlesztést eredményező beruházások támogatására 1,47 milliárd eurót irányoztak elő.

Pénzek egészségügyre,
oktatásra, szociális programokra

A fejlesztési terv az egészségügyi beruházások terén ugyanakkor azzal számol, hogy 2021 és 2027 között megépül az első három regionális kórház Kolozsváron, Jászvásáron és Craiován. Az említett időszakban helyi befektetéseket is terveznek az egészségügyben: 17,5 milliárd lejt fordítanának 1450 vidéki egészségügyi központ létrehozására, illetve 25 megyei és 110 városi kórház megépítésére.

Az oktatási infrastruktúra terén 2027-ig 2488 iskola felújítását tervezik, megújulhat ezalatt 375 oktatási intézmény illemhelye is.

A Korai Nevelés Reformja program keretében 180, napközi rendszerű vagy egész hetes programú óvodát terveznek építeni. Továbbá iskolai és egyetemi kollégiumok építése is szerepel a tervek között. A kormány ugyanakkor tanszerek, ruhák és cipők vásárlására használható utalványokat tervez adni 400 ezer, szerény jövedelmű családból származó iskolásnak. Élelmiszerekből, higiéniai termékekből álló csomagokat kaphatnak majd a szegénység kockázatának kitett családok. A garantált minimális jövedelemnél kevesebb pénzből élő, 75 éven felüli személyek meleg ételre fordítható utalványokban részesülnének.

„Gyorshajtás”. Bár az elmúlt harminc évben mindössze 800 km autópálya épült, a kormány 3400 kilométernyi sztrádát ígér a következő tíz évre •  Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület Galéria

„Gyorshajtás”. Bár az elmúlt harminc évben mindössze 800 km autópálya épült, a kormány 3400 kilométernyi sztrádát ígér a következő tíz évre

Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület

Erdei: papíron maradnak az ígéretek

Alig tette közzé a kormány a befektetési és gazdaságfellendítési tervét, a Szociáldemokrata Párt (PSD) rögtön plágiummal vádolta meg Orbanékat, mondván, hogy gazdaságfellendítési tervének nagy részét a PSD 2016-os választási programjából másolta.

„Ennek a tervnek a jelentős része papíron marad” – kommentálta eközben a projektet a Krónikának Erdei Dolóczki István, a parlament költségvetési, pénz- és bankügyi bizottságának tagja.

Az RMDSZ politikusa az idén esedékes helyhatósági és törvényhozási választások közeledésével magyarázta a grandiózus ígéreteket, amelynek azonban szerinte a felét sem tudják megvalósítani.

„Az a liberális kormány tervez tíz évre előre, amelynek mindössze húszszázalékos támogatottsága van a parlamentben. Tehát előbb meg kellene nyerni a választásokat. A tervben szereplő százmilliárd eurós sarokszámról megjegyezném, hogy ennyit a következő húsz évben nem termel Románia” – állapította meg a honatya. Közölte ugyanakkor: jó dolog számítani az európai uniós forrásokra, felhasználni ezeket, figyelembe kell azonban venni azt is, hogy a mostani költségvetési ciklus a következő hét évre szól, és nem tudni, mi lesz utána a brüsszeli hozzáállás a tagországok támogatása tekintetében.

Idézet
A liberálisok ezzel a tervvel vágnak neki a választásoknak, de összességében hiteltelen, komolytalan az Orban-kormány gazdaságfejlesztési csomagja”

– húzta alá a Szatmár megyei politikus.

Édler: kampányhúzás a terv

Marketingfogásnak, a választások előtti üres ígérgetésnek tartja a kormány  befektetési és gazdaságfellendítési tervét Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is. Mint megkeresésünkre kifejtette: jól hangzik ugyan, hogy a lakossági fogyasztás helyett a befektetésekre alapoznák a gazdasági fellendítést,

csak az nem derül ki, hogy honnan teremtik elő a szükséges forrásokat.

Hangsúlyozta: minden egészséges gazdaságot a beruházásra és nem a lakossági fogyasztásra kell alapozni, ám a célkitűzések megvalósításához elő kell teremteni a tervben szereplő összegeket. „Azt látjuk a dokumentumban, hogy a következő tíz évben 3400 kilométer autópálya építését tervezik. Rögtön felmerül a kérdés, hogy miként fog ez megvalósulni, amikor az elmúlt harminc évben mintegy 800 kilométert sikerült megépíteni. Ilyen megközelítésben a program egy vicc, hangzatos ugyan, de a kivitelezés rengeteg kérdőjelet vet fel” – fogalmazott a gazdasági szakértő,  párhuzamot vonva Iohannis államfő Képzett Románia programjával, amely szintén hatalmas előrelépéseket ígért az oktatás terén, ám nem valósult meg belőle semmi kézzelfogható.

Meglátása szerint

a járványhelyzetben tanúsított hozzáállásával a kormány a hozzá nem értésről tett tanúbizonyságot, semmibe vette a bajba jutott vállalkozói szféra érdekeit, és nem nyújtott reális támogatást.

„A kapkodás, az utolsó pillanatokban meghozott döntések jellemezték az elmúlt időszakot. Ennek a kormánynak én már egy szavát sem hiszem” – szögezte le a kamara elnöke, aki szerint az Orban-kabinet a kis léptékű, de a gazdaság újraindításához feltétlenül szükséges programokat sem volt képes sikeresen véghez vinni, ráadásul „a gazdaság rovására erőlteti a veszélyhelyzet fenntartását”.

„A kormánynak a jelenlegi helyzetet kellene hatékonyan menedzselnie, a hangzatos, hosszú távú tervekkel a választások után megalakuló új kabinetnek kell előrukkolnia, mert addig mindez csak üres kampányígérgetésnek minősül” – összegzett Édler András.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 28., hétfő

Kész akár a kezére is tetováltatni. Nem nő jövőre sem az áfa, sem az egységes adókulcs, ígéri Ciolacu

Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.

Kész akár a kezére is tetováltatni. Nem nő jövőre sem az áfa, sem az egységes adókulcs, ígéri Ciolacu
2024. október 28., hétfő

Idén télen is a tavalyi szinten maradnak az energiaárak, ígéri a miniszter

A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Idén télen is a tavalyi szinten maradnak az energiaárak, ígéri a miniszter
2024. október 28., hétfő

Már eldöntött tény, hogy a minimálbér jövőre meghaladja a 4000 lejt Ciolacu szerint

A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Már eldöntött tény, hogy a minimálbér jövőre meghaladja a 4000 lejt Ciolacu szerint
2024. október 27., vasárnap

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását

Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását
2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében