2008. február 29., 00:002008. február 29., 00:00
A hálózat bővítésének időleges leállítását részben a szakképzett alkalmazottak hiánya indokolja, valamint az, hogy az ingatlanok és irodahelyiségek árai jelentősen növekedtek. A költségek gyarapodása ráadásul a piac lelassulásával párosul – értesült a bukaresti gazdasági napilap.
A magyarországi pénzintézet négy évvel ezelőtt lépett be a román bankpiacra. Az OTP 2004 júliusában vette meg 47,5 millió dollárnak megfelelő összegért az akkor 1 százalékos piaci részesedésű RoBankot, majd szeptemberben 10 millió eurós tőkeemelést is végrehajtott a pénzintézetben, amelynek nevét OTP Bank Romaniára változtatta. Az induláskor rendkívül ambiciózus tervekről számoltak be, miszerint a bank célja meghódítani a román piac 4/5 százalékát. Tőkeemelésre azóta többször is sor került, így 2006 júniusában az OTP 20 millió euróval emelte az OTP Bank Romania jegyzett tőkéjét, amelyet legutóbb tavaly augusztusban emelt meg ugyancsak 20 millió euróval, közel 110 millió euróra kerekítve a jegyzett tőkét. A tavalyi eredményekről szóló, februárban közzétett jelentés szerint a pénzintézet vesztesége 2,827 milliárd forint volt, ami másfél százalékkal nagyobb ugyan az előző évinél, de a jó költséggazdálkodás eredményeként kisebb a tervezettnél. Magas volt az állománynövekedés, a hitelek 61, a betétek 72,5 százalékkal bővültek. A hálózatbővítés felgyorsult, év végére 104 egységet számlált.
Hírösszefoglaló
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.