2008. február 29., 00:002008. február 29., 00:00
A hálózat bővítésének időleges leállítását részben a szakképzett alkalmazottak hiánya indokolja, valamint az, hogy az ingatlanok és irodahelyiségek árai jelentősen növekedtek. A költségek gyarapodása ráadásul a piac lelassulásával párosul – értesült a bukaresti gazdasági napilap.
A magyarországi pénzintézet négy évvel ezelőtt lépett be a román bankpiacra. Az OTP 2004 júliusában vette meg 47,5 millió dollárnak megfelelő összegért az akkor 1 százalékos piaci részesedésű RoBankot, majd szeptemberben 10 millió eurós tőkeemelést is végrehajtott a pénzintézetben, amelynek nevét OTP Bank Romaniára változtatta. Az induláskor rendkívül ambiciózus tervekről számoltak be, miszerint a bank célja meghódítani a román piac 4/5 százalékát. Tőkeemelésre azóta többször is sor került, így 2006 júniusában az OTP 20 millió euróval emelte az OTP Bank Romania jegyzett tőkéjét, amelyet legutóbb tavaly augusztusban emelt meg ugyancsak 20 millió euróval, közel 110 millió euróra kerekítve a jegyzett tőkét. A tavalyi eredményekről szóló, februárban közzétett jelentés szerint a pénzintézet vesztesége 2,827 milliárd forint volt, ami másfél százalékkal nagyobb ugyan az előző évinél, de a jó költséggazdálkodás eredményeként kisebb a tervezettnél. Magas volt az állománynövekedés, a hitelek 61, a betétek 72,5 százalékkal bővültek. A hálózatbővítés felgyorsult, év végére 104 egységet számlált.
Hírösszefoglaló
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.